Pracownia przy Stołecznej do rozbudowy. Powstanie nowoczesna baza szkolenia praktycznego
Opracowanie dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem m.in. docieplenia ścian, wymiany dachu i przeprowadzenia rozbiórki, oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt do praktycznej nauki zawodu - to zadania, jakie staną przed firmą, która wygra przetarg.
UM Białystok/Marcin Jakowiak
Przy ul. Stołecznej 21 mieści się pracownia zajęć praktycznych Zespołu Szkół Technicznych. Jednak ten 4-kondygnacyjny budynek, wybudowany w XIX w., wymaga remontu oraz wyposażenia w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne.
– Zależy nam na stworzeniu nowoczesnej bazy szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych. To odpowiedź na oczekiwania gimnazjalistów i przedsiębiorców – mówi zastępca prezydenta Adam Poliński. – Dlatego też ogłosiliśmy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Oferty można składać do 5 grudnia.
Wyłoniony w przetargu wykonawca zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej (architektoniczno-budowlanej, elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej) rozbudowy istniejącego budynku, z uwzględnieniem m.in. docieplenia ścian, wymiany dachu i przeprowadzenia prac rozbiórkowych. Przygotowany zostanie także projekt nowego budynku magazynowego wraz z wiatą do składowania materiałów drzewnych.
Po przebudowie Zespół Szkół Technicznych zostanie też wyposażony w nowoczesny sprzęt do praktycznej nauki zawodu, m.in. w wiertarki pionowe i poziome, stoły szlifierskie, krajarki, strugnice czy specjalistyczne zestawy narzędzi. Uczniowie i nauczyciele do swojej dyspozycji będą mieli również nowe rzutniki, tablice interaktywne i inne niezbędne pomoce dydaktyczne.
Wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 30 dni na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu oraz 6 miesięcy na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Do końca listopada 2019 r. będzie też pełnił nadzór autorski nad inwestycją.
Zespół Szkół Technicznych w najbliższych latach planuje poszerzyć ofertę edukacyjną o nowe zawody jak np. tapicer, cieśla oraz mechanik–operator maszyn do produkcji drzewnej. Zamierza także utworzyć ośrodek badawczy oraz centrum szkoleniowe, w którym byłyby realizowane kursy certyfikowane skierowanie do uczniów, absolwentów, osób bezrobotnych i pracowników firm.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl