Pracodawcy mają problem z pracownikami. Zaskakujące, co jest przyczyną
Aż 66 proc. pracodawców przyznaje, że ma spory problem, by skompletować odpowiednią kadrę. Dlaczego tak jest?
pixabay.com
Jak wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup polskie firmy mają coraz większą trudność w znalezieniu pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Taki problem deklaruje aż 66 proc. pracodawców.
Najgorzej sytuacja wygląda w IT & analizy danych, niewiele lepiej jest w firmach, gdzie wymagane są umiejętności techniczne, te dotyczące logistyki & operacji oraz sprzedaży & marketingu. Sytuacja wygląda też dość słabo w przypadku obsługi klienta.
– Choć wciąż poziom niedoboru talentów w Polsce jest wysoki, spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłorocznych badaniem wskazuje na to, że sytuacja na polskim rynku zaczyna nieco się poprawiać – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce – Rynek pracy przechodzi technologiczną transformację, szybko dążąc ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji wielu procesów, dlatego właśnie umiejętności pracowników z zakresu IT & analizy danych są tymi najbardziej poszukiwanymi przez organizacje. Pomimo wielu wyzwań rynkowych, pracodawcy nieustannie powinni skupiać się na pracownikach, ich nastrojach, utrzymaniu talentów w przedsiębiorstwach. Kładąc nacisk na rozwój, upskilling lub reskilling w obrębie organizacji, będą w stanie zbudować zespoły z najlepszymi ekspertami na rynku, dostosowując je jednocześnie do ewoluującego rynku pracy – dodaje.
Firmy konkurują o pożądane talenty
Branżą, w której pracodawcy mają mieć największe wyzwania rekrutacyjne, są finanse & nieruchomości. W tym przypadku aż 74 proc. ankietowanych przyznaje, że ma problem, by znaleźć kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. Niewiele mniejsze trudności ma obszar dóbr & usług konsumenckich, energetyki & usług komunalnych, transportu logistyki & motoryzacji oraz nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej.
Jak wynika z raportu ManpowerGroup największe wyzwania rekrutacyjne mają firmy, które zatrudniają od 250 do 999 pracowników, aczkolwiek spore problemy mają też przedsiębiorcy z zespołami liczącymi od 10 do 49 oraz 50-249 pracowników.
– Można śmiało stwierdzić, że gwarantem sukcesu na rynku pracy jest umiejętność zwinnego dopasowywania się do zmieniającego się świata, gotowość do ponoszenia kontrolowanego ryzyka. Istotne jest też sprawne korzystanie z technologii, sztucznej inteligencji, wyjście poza strefę komfortu, oraz jasno zdefiniowane mądre przywództwo, włączając w to konieczność i umiejętność poodejmowanie niepopularnych decyzji – mówi Szymon Rudnicki, dyrektor Talent Solutions ManpowerGroup w Polsce.
Firmy chcą inwestować w rozwój pracowników
Wiele firm już ma świadomość tego, jak cenny jest wykwalifikowany pracownik. Dlatego część planuje inwestować w rozwój talentów. Wiele chce też zatrzymać te osoby, które u nich pracują, dlatego decyduje się na większą elastyczność odnośnie miejsca i czasu pracy, a także zwiększenia wynagrodzenia.
– Talenty będące w organizacji są niezwykle istotnym elementem strategii każdej firmy. Elastyczność w zakresie miejsca i czasu pracy to jeden z ważniejszych punktów branych przez kandydatów pod uwagę podczas oceny pracodawcy. Praca w niepełnym wymiarze etatu wciąż jest w Polsce mało popularna, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej. Cieszy zatem fakt, że coraz więcej firm otwiera się na takie rozwiązanie, zyskując tym samym szanse na pozyskanie dodatkowych specjalistów. To działanie, które wyróżnia oraz umacnia pozycję pracodawcy na rynku – mówi Luiza Luranc-Jaworek, dyrektor sprzedaży w ManpowerGroup.
Jak podają twórcy raportu, problem z niedoborem odpowiednich pracowników jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Trudności na podobnym poziomie jak u nas są też firmach słowackich i niemieckich.
Redakcja
24@bialystokonline.pl