Praca dla miasta zamiast spłaty długu
W tym miesiącu 31 mieszkańców Białegostoku odpracowuje swoje długi wobec miasta. W tym roku o taką możliwość do Zarządu Mienia Komunalnego wystąpiło 28 dłużników.
pixabay.com
Osoby, które borykają się z problemem długów wobec miasta za opłaty mieszkaniowe, mogą je zredukować poprzez pracę. Do tej pory dłużnicy odpracowali już w sumie ponad 877 tys. zł. W ramach programu zamiany spłaty długu na pracę, Zarząd Mienia Komunalnego zawarł dotąd 1112 umów. Od początku funkcjonowania programu, czyli od maja 2014 r., swoje zadłużenie odpracowało całkowicie 41 osób.
Program został uruchomiony przez miasto, aby pomóc dłużnikom będącym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Odpracowanie długu jest możliwe na określonych warunkach. Może się o to ubiegać pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego. Można odpracować należności z tytułu odszkodowań za bezumowne używanie lokalu, kwoty zasądzone wyrokami sądowymi i koszty postępowań komorniczych.
- Chcemy w ten sposób pomagać lokatorom, którzy z różnych powodów znaleźli się na życiowym zakręcie - mówi zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz. - Dzięki temu programowi mogą uniknąć eksmisji i bezdomności. Mobilizuje to także mieszkańców do terminowych opłat za lokale.
Aby skorzystać z programu, dłużnik powinien złożyć wniosek o zmianę formy spłaty. Na tej podstawie Zarząd Mienia Komunalnego podpisuje z nim umowę dotyczącą prac porządkowych, usługowych i remontowo-budowlanych świadczonych na rzecz Białegostoku. Prace odbywają się w ZMK i innych jednostkach organizacyjnych miasta, np. szkołach, przedszkolach i żłobkach. Obejmują np. sprzątanie terenów wokół budynków, sprzątanie lokali mieszkalnych przeznaczonych do dalszego wynajmu, malowanie urządzeń i małej architektury na placach zabaw, pomoc kuchenną w przedszkolach.
Odpracowywanie długów jest rozliczane według stawki 10 zł za godzinę. Co miesiąc dług jest pomniejszany o kwotę wynikającą z rozliczenia godzinowego. Odpracowana kwota nie jest wypłacana dłużnikowi, stanowi bezgotówkową kompensatę wierzytelności.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl