Dobierając kolory ścian i planując umiejscowienie poszczególnych elementów, postarajmy się, by efekt naszej pracy był bezpieczny, przytulny i ciepły. Dziecko musi się dobrze czuć w swojej przestrzeni. Tylko tak będzie miało chęć do zabawy i nauki.
Może się wydawać, że urządzenie pokoju dziecięcego nie powinno nastręczać większych trudności, ale pamiętajmy, że od tego, jak zaplanujemy przestrzeń dla naszej pociechy, w dużej mierze zależy jej rozwój. Z pomocą przychodzą wyszukiwarki mebli i dekoracji, np. FAVI.pl, gdzie bez problemu i bez wychodzenia z domu można porównać ofertę dziesiątek sklepów internetowych i stacjonarnych.
Najważniejszym i często najbardziej problematycznym aspektem każdego pokoju dziecięcego jest
przestrzeń. Musi jej być na tyle dużo, aby było możliwe wyraźne oddzielenie wszystkich wykonywanych czynności (praca, sen, zabawa). W ten sposób dziecko przyswaja sobie zasady porządku i uczy się dbać o każdą z tych stref. Jeśli w jednym pokoju mieszka rodzeństwo, postarajmy się, by każde z dzieci miało odrobinę prywatności.
Szukając odpowiedniego miejsca na pokoik dziecięcy, powinno się wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, czyli
światło naturalne. Jeśli mamy taką możliwość, urządźmy przestrzeń dla najmłodszych w pomieszczeniu, w którym jest jak najwięcej okien, a zatem i światła dziennego.
Faktorem, z którego wagi wiele osób nie zdaje sobie, jest właściwa
orientacja pomieszczenia. Najlepszą opcją będzie oczywiście orientacja na wschód. Promienie wschodzącego słońca zapewnią naszym pociechom najprzyjemniejszą pobudkę i dodadzą im energii o poranku.
Urządzanie pokoju powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiedniej
podłogi. Jej powierzchnia powinna być ciepła, antypoślizgowa i łatwa w utrzymaniu czystości. Polecanym rozwiązaniem są oczywiście różne typy podłóg pływających, które możemy dopełnić miękkim i kolorowym dywanem.
Kolejnym krokiem jest pomalowanie ścian. Chociaż może się wydawać, iż wybór
koloru lub
tapety to pestka, w rzeczywistości jest dużo trudniej. Nieprzebrane ilości dostępnych odcieni wcale nie ułatwiają tego zadania. Dobrze dobrany kolor ścian pomoże nam optycznie powiększyć i ocieplić przestrzeń lub wyeksponować jej konkretne aspekty. Informacji o oddziaływaniu barw na ludzką psychikę i efektach optycznych osiąganych za pomocą poszczególnych kombinacji kolorów możemy szukać w internecie lub prasie branżowej.
Jeśli podłoga i ściany są gotowe, do wybrania pozostały nam już tylko
meble i dodatki. Kupując meble do pokoju dziecięcego, musimy się kierować przede wszystkim wiekiem naszej pociechy – inne potrzeby ma przedszkolak, inne uczeń szkoły podstawowej, a jeszcze inne licealista. Naszym zadaniem jest ich spełnienie, tak by dziecko dobrze czuło się w swojej przestrzeni i mogło w niej bezpiecznie funkcjonować. Wielu ekspertów proponuje, by do urządzania pokoiku włączyć jego mieszkańca. W ten sposób dziecko poczuje się docenione i będzie mogło zasugerować nam, co jest dla niego ważne. Efektem współpracy międzypokoleniowej powinien być pokój, który będzie łączył w sobie gust dziecka z funkcjonalnością, ergonomią i rozsądnym kosztorysem.
Które meble muszą koniecznie znaleźć się w pokoju dziecięcym?
- łóżko wyposażone w porządny stelaż i wygodny materac,
- biurko z miejscem na akcesoria szkolne i książki,
- krzesło biurowe w rozmiarze odpowiadającym wiekowi dziecka,
- szafy i regały, które już od pierwszych lat życia uczą dzieci systematyczności i porządku.
Ostatnim etapem wyposażania pokoiku dla dzieci jest zakup lampy głównej, lampki na biurko i pozostałych dodatków: miękkiego dywanu, tablicy do pisania czy przyklejania ważnych informacji oraz zasłon. Choć w przypadku urządzania przestrzeni dla najmłodszych możemy popuścić wodze fantazji, pamiętajmy, że nadmiar szkodzi, a mniej czasem znaczy więcej.
Wszelkie szczegóły dostępne są na:
https://favi.pl/produkty/kategoria/pokoj-dzieciecy.