Poznaj podlaskie bociany
Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna odnowiła infrastrukturę Podlaskiego Szlaku Bocianiego. Odmalowano oznakowanie na drzewach, ustawiono tablice kierunkowe i drogowskazy oraz tablice informacyjne. Wyznaczono również nowy odcinek szklaku, z Goniądza do Jasionowa, który łączy część południową szlaku z północną.
Było to możliwe dzięki projektowi dofinansowanemu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną.
Podlaski Szlak Bociani jest markowym produktem turystycznym. Został utworzony w 2002 roku i już rok później uhonorowany został Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. W 2006 roku Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna wyznakowała część suwalską szlaku. Podlaski Szlak Bociani należy do środkowo-wschodnioeuropejskiej sieci Greenways. Głównym celem utworzenia szlaku było poznanie zwyczajów Bociana Białego w związku z tym, na szlaku znalazły się takie miejscowości jak Pentowo - VII Europejska Wieś Bociania czy Zawyki - około 40 bocianich gniazd.
Podlaski Szlak Bociani był mocno zniszczony i wymagał pilnych prac konserwatorskich. W związku z tym PROT podjęła działania mające na celu odnowienie szlaku i poprawę bezpieczeństwa rowerzystów.
Całkowita długość szlaku wynosi 412,5 km i łączy wszystkie parki narodowe województwa podlaskiego - Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski.
W ramach projektu wydano też mapę Podlaski Szlak Bociani z opisem najciekawszych miejsc na szlaku w języku polskim i angielskim, która dostępna jest, w formie bezpłatnej, w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Malmeda 6 w Białymstoku.
andy