Aktualności

Wróć

Poznaj białostocką architekturę ceglaną

2019-10-23 10:55:10
Miasto wydało nową publikacje dotyczącą architektury ceglanej w Białymstoku. Dla pasjonatów architektury stolicy województwa podlaskiego to prawdziwa gratka.
Marcin Jakowiak/UM Białystok
Ukazała się kolejna publikacja dotycząca dziedzictwa naszego miasta – Architektura ceglana w Białymstoku. Po publikacjach na temat białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej oraz krzyży i kapliczek nadeszła pora na książkę poświęconą ceglanej architekturze Białegostoku. Jej zawartość przygotowali Iwona Górska, Joanna Kotyńska-Stetkiewicz, Aneta Kułak, Grzegorz Ryżewski i Wiesław Wróbel z Fundacji Ochrony Zabytków Na Rubieży.

Książka zawiera informacje i ilustracje dotyczące obiektów sakralnych (m.in. archikatedry białostockiej), przemysłowych (m.in. budynków fabrycznych przy ul. Augustowskiej, Częstochowskiej), wojskowych i więziennych (m.in. zespołu magazynów wojskowych przy ul. Węglowej), użyteczności publicznej (np. strażackiej wieży przy ul. Warszawskiej), kolejowych (np. budynków kolejowych przy ul. Zwycięstwa i R. Traugutta), budownictwa mieszkaniowego (np. kamienicy przy ul. J. Dąbrowskiego 14, kamienic i domów przy ul. S. Staszica i Sukiennej).

Zadaniem publikacji jest udokumentowanie i ukazanie bogactwa białostockiej architektury ceglanej, różnorodności jej form i detali, a także roli, jaką odegrała w kreowaniu pejzażu miasta na przełomie wieków.

– Ta publikacja pozwala na szersze niż dotychczas odkrywanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta. W Białymstoku jest dużo zabytkowych, ceglanych budynków. Wielu z nich w ostatnim czasie zostały przywrócone dawne walory artystyczne i estetyczne. Warto przyjrzeć się z bliska tym obiektom i ich historii – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Wydanie Architektury ceglanej w Białymstoku kosztowało łącznie 48,7 tys. zł. Książka ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Większość nakładu została już rozdana, ale miasto zamierza jeszcze organizować konkursy, w których publikacja będzie do wygrania.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl