Kultura i Rozrywka

Wróć

Pożeracz serc - czarna komedia, ze starą legendą w tle

2021-11-15 15:00:58
Zapowiada się wieczór w iście lynchowskim klimacie. Sztuka Pożeracz serc Ferdinanda Schmalza to misternie utkana pajęczyna relacji międzyludzkich na tle budującego się centrum konsumpcjonizmu. We wtorek (16.11) odbędzie się czytanie performatywne tekstu sztuki.
Amrei-Marie, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
tu w okolicy. na mokradłach, kiedy jeszcze rzeka co roku występowała z brzegów, kiedy nie było jeszcze centrum handlowego na bagnach. kiedy jeszcze rządził król, a neony nie rozświetlały nocy. i kiedy w świetle księżyca błyszczały rośliny zwane wełniankami. kiedy jeszcze wierzono w upiory z mokradeł, śniono o elfach i widziano w wyobraźni błędne ogniki. włóczył się tu taki, przeganiany z miejsca na miejsce. paul reininger oszołomiony kartami i alkoholem, chodził po mokradłach tam, gdzie nikt nie odważył się wejść, i pewnego razu, kiedy zataczając się̨ wracał do domu przez moczary usłyszał głosy. z mokradeł. chodź na mokradła. paulu reiningerze. wiemy, czego pragniesz ponad wszystko. potrzebujesz siedmiu serc. serc siedmiu dziewcząt. potem staniesz się, kim chcesz. znikniesz.

Po latach klątwa Paula Reiningera ożywa i wkrada się do prowincjonalnego miasteczka serią okrutnych morderstw. Lokalne śledztwo prowadzi do... sercowego rozwiązania sprawy.

Sztuka Pożeracz serc (der herzerlfresser) Ferdinanda Schmalza w przekładzie Jacka Kaduczaka to pełna humoru, a zarazem poetycka opowieść o małej społeczności, w której pojawia się tajemniczy Nieznajomy. A w jej centrum serce – widziane zarówno jako pompa w ludzkim ciele, jak i siedziba ludzkich uczuć i emocji.

Historia nawiązuje do starej legendy i osiemnastowiecznej zbrodni – pewien wieśniak, wspomniany Paul Reininger, uwierzył w dawne przesądy i zamordował sześć młodych kobiet, by zjeść ich serca. Miał on nadzieję, że dzięki temu stanie się niewidzialny, co zapewni mu więcej szczęścia podczas gry w karty.

Sztuka Pożeracz serc dzieje się współcześnie w pewnym sennym miasteczku otoczonym bagnami. Ambitny burmistrz postanawia je osuszyć i wybudować na ich miejscu wielkie centrum handlowe, dzięki czemu chce przyciągnąć międzynarodowych inwestorów i licznych kupujących, co zapewni miasteczku nowe życie, a burmistrzowi sukces wyborczy. Niestety osuszanie bagien i budowa centrum przebiegają z trudnościami, a w pęknięciach świeżo postawionych budynków pojawia się nie tylko bagienna woda, ale i kobiece zwłoki pozbawione serca. Odkrywa je ochroniarz Andi i na polecenie burmistrza, obawiającego się ucieczki inwestorów, pozbywa się ich na bagnach. Na nieszczęście wkrótce pojawiają się kolejne...

Ferdinand Schmalz (ur. 1985) – uznany austriacki dramaturg młodego pokolenia. W 2014 r. prestiżowe pismo teatralne Theater heute przyznało mu tytuł autora roku w kategorii młodych dramaturgów (Nachwuchsautor). W 2017 otrzymał nagrodę literacką im. Ingeborg Bachmann.

W czytaniu performatywnym wezmą udział studenci i wykładowcy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Czytanie przygotowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Agencją Dramatu i Teatru ADiT.

Premiera Pożeracza serc odbędzie się we wtorek (16.11), o godz. 20:15 w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny za okazaniem ważnego certyfikatu szczepiennego lub negatywnego wyniku testu na covid (7 dni).
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl