Pożegnanie z BiKeRami. W tym sezonie padły kolejne rekordy
Miniony sezon był rekordowy dla Białostockiej Komunikacji Rowerowej. Już się kończy. BiKeRy we wtorek (1.12) pojadą na zimowy odpoczynek.
Ewelina Sadowska-Dubicka
- Kończymy dzisiaj, trochę z żalem, ale taki mamy cykl. To sezon pod każdym względem rekordowy - podsumowuje drugi sezon BiKeRów prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W 2016 r. mieszkańcy Białegostoku i okolicznych miejscowości mogli korzystać z 18 stacji i 180 rowerów więcej niż przed rokiem. To zwiększyło liczbę wypożyczeń o 1/3. Co ważne, BiKeR stał się pierwszym rowerem aglomeracyjnym w Polsce, dzięki poszerzeniu go o gminy Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. W sumie z 48 stacjami jest trzecim co do wielkości takim systemem w Polsce. Chcą się wzorować na nim m.in. Trójmiasto, Radom i Starachowice.
W tym roku rowery miejskie były wypożyczane ponad 472 tys. razy, co daje wzrost o ponad 35% w porównaniu do 2014 r. (347 tys. wypożyczeń). Niemal o połowę wzrosła liczba zarejestrowanych w systemie użytkowników. W 2015 r. do grona miłośników BiKeRa dołączyło ponad 12 tys. osób. W systemie jest ich już 38 684.
- 13% mieszkańców Białegostoku jeździ regularnie (więcej niż jedno wypożyczenie). W 2016 roku celujemy w 17% - zapowiada Tomasz Wojtkiewicz z firmy NextBike obsługującej BiKeRy.
W tym sezonie rekord wypożyczeń został pobity przez Bartka Raciborskiego, który rowerem miejskim jeździł prawie 900 razy.
- Uważam, że rower to najlepszy przyjaciel człowieka - mówi.
Jeśli chodzi o plany dotyczące BiKeRów, to w przyszłym roku pojawi się w Białymstoku 10 tandemów. Takie są już w Warszawie. Kwestią otwartą pozostają rowerki dla dzieci - miasto się jeszcze nad nimi zastanawia. Wiadomo też, że powstanie 46. stacja rowerowa - jako projekt wybrany w ramach budżetu obywatelskiego.
W tej chwili w Białymstoku jest 107 km ścieżek rowerowych. Kilka kilometrów wybudowano w bieżącym roku, 3-4 km będzie wybudowanych w przyszłym, na co w projekcie budżetu miasta zapisano 1 mln zł. Władze miasta zapowiadają, że więcej środków pojawi się w kolejnych latach. W ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych dla Białegostoku i okolicznych gmin jest na rowerowe inwestycje 20 mln zł. Z tych pieniędzy powstanie np. ścieżka do Olmont.
Podczas przerwy między sezonami wszystkie rowery są przewożone do magazynu, gdzie są konserwowane i serwisowane. Nowy sezon BiKeRa rozpocznie się 1 kwietnia 2016 r.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl