- Zaproszenie kierujemy do osób, które chcą wystąpić na scenie i podzielić się wspomnieniami związanymi z doświadczeniem bieżeństwa - mówi dr Katarzyna Niziołek, jena z autorek projektu. - Zależy nam na tym, by w sposób szczególny ogniskowały się one wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek.
Jak zapowiadają organizatorzy, ważnym kontekstem wspólnej pracy będzie książka Anety Prymaki-Oniszk Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy (za którą autorka otrzymała literacką nagrodę prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego) - zarówno sam reportaż, jak też zawarte w nim fotografie. Za reżyserię będzie odpowiadał Michał Stankiewicz.
Od uczestników projektu nie są wymagane umiejętności ani doświadczenia sceniczne. Realizatorzy przedsięwzięcia zaplanowali dla nich kilka spotkań warsztatowych. Pierwsze - w czwartek (17.05) w godz. 18.00-21.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB przy ul. K. Ciołkowskiego). Zgłoszenie do współtworzenia spektaklu odbywa się poprzez formularz on-line.
To właśnie w UCK odbędzie się premiera stworzonego wspólnie spektaklu. Publiczność będzie mogła go zobaczyć 8 czerwca, w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Natomiast 11 sierpnia zaplanowany jest pokaz na Festiwalu Slow Fest w Supraślu.
Projekt Bieżenki realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku dzięki wsparciu z budżetu samorządu województwa podlaskiego oraz rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Partnerami są: Wydawnictwo Czarne i Festiwal Slow Fest.
Zobacz też:
Bieżenki - zaproszenie do współtworzenia spektaklu