Powstanie publikacja na temat rewitalizacji Ogrodu Branickich
W rok po konferencji dotyczącej ochrony oraz konserwacji zabytkowych parków i ogrodów, która odbyła się w Pałacu Branickich zostanie wydana publikacja zbierająca efekty naukowe tego spotkania.
E.S.
Na zorganizowanej w Białymstoku przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ) we wrześniu ubiegłego roku konferencji spotkali się naukowcy specjalizujący się w restauracji dawnych założeń ogrodowych i parkowych. Przez dwa dni szeroko dyskutowano przede wszystkim o rewaloryzacji jednego z najcenniejszych założeń tego typu w Polsce - barokowego Ogrodu Branickich.
Efekty swoich badań i refleksje na temat perełki Białegostoku przedstawiali m.in. pracownicy Polskiej Akademii Nauk, KOBiDZ, Podlaskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków czy Muzeum Podlaskiego. Interesujące było ich ukazanie na tle innych, podobnych przedsięwzięć w Europie: w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie czy nawet we francuskim Wersalu, o których opowiadali tamtejsi badacze.
Na zlecenie białostockiego magistratu materiały z tej dyskusji, w tym referaty i materiał ikonograficzny, zostaną teraz opublikowane w formie książkowej. Estetycznie wydana publikacja pokonferencyjna ma być gotowa pod koniec roku.
E.S.