Zdrowie

Wróć

Powstanie nowoczesne Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjne dla dzieci

2015-04-21 00:00:00
Ma to być nowoczesne, kompleksowe, a zarazem przyjazne miejsce dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodzin. Uruchomienie Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjnego planowane jest jesienią 2017 roku.
Stowarzyszenie Pomocy \"Szansa\"
Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjne to nowy projekt Stowarzyszenia Pomocy Szansa. Ma to być miejsce, gdzie rodzice dzieci, jak i oni sami, będą mogli uzyskać kompleksową pomoc diagnostyczno-rehabilitacyjną i terapeutyczną już we wczesnym okresie życia.

CDR powstanie w budynku byłej szkoły podstawowej w Kostrach Noskach gm. Nowe Piekuty. Stowarzyszenie obecnie posiada budynek byłej szkoły podstawowej przekazanej przez gm. Nowe Piekuty. Budynek jest w średnim stanie technicznym. Wymaga on kompleksowego remontu i adaptacji do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak i prowadzenia działalności.

Centrum będzie składać się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest Ośrodek Wczesnej Interwencji jako Niepubliczny Ośrodek Zdrowia. Tutaj oferta będzie skierowana do dzieci w wieku 0-3 lat, u których stwierdzono zagrożenie niepełnosprawnością lub już istniejącą niepełnosprawność oraz ich rodziców. Dzieci będą mogły przejść diagnozę, rehabilitację oraz otrzymać wsparcie m.in.: specjalistów lekarzy, rehabilitantów czy terapeutów.

Drugim elementem jest Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która będzie uzupełnieniem oferty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych zarówno korzystających z Ośrodka Wczesnej Interwencji, jak i Szkoły Specjalnej czy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Poradnia ma m.in.: świadczyć pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i logopedyczną dzieciom i młodzieży.

Ostatnim z elementów będzie Szkoła Specjalna Przysposabiająca Do Pracy. Tutaj oferta jest skierowana do młodzieży w wieku 12–24 lat posiadającej status osoby niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym ze sprzężeniami, które zakończyły etap edukacji gimnazjalnej.

Bieżąca działalność CDR będzie finansowana w ramach kontraktu z NFZ, dotacji oświatowej, środków samorządu, grantów oraz UE. Oferta CDR będzie bezpłatna. Łączny koszt inwestycji ma zamknąć się w kwocie ponad 2,5 mln zł. Przyjęcie pierwszych dzieci. Przewidywany termin uruchomienia po 31 sierpnia 2017 roku.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl