Aktualności

Wróć

Powstał Zespół ds. Przeciwdziałania Aktom Ksenofobii i Rasizmu w Podlaskiem

2013-05-23 00:00:00
W jego skład wchodzą: wojewoda podlaski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, przedstawiciele policji, ABW, Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku, PSP. Ma koordynować działania wszystkich służb i organów administracji rządowej w zakresie przeciwdziałania aktom rasizmu w regionie.
sxc.hu
Wczoraj podczas posiedzenia Zespołu ds. Przeciwdziałania Aktom Ksenofobii i Rasizmu dokonano analizy sytuacji w Białymstoku i w województwie. Rozmawiano o realizowanych i planowanych działaniach operacyjnych, ale są to z oczywistych powodów informacje niejawne. Działania dochodzeniowe są wzmożone, podobnie jak dozór policyjny na terenach, na których dochodziło do aktów rasizmu.

Podczas spotkania ustalono, że niezbędna jest ścisła współpraca z organizacjami pozarządowymi, współpracującymi z cudzoziemcami, uchodźcami. W najbliższy poniedziałek (27.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się spotkanie Zespołu z przedstawicielami tych organizacji. Zaproszone będą również te, które opiekują się studentami obcokrajowcami studiującymi w Białymstoku.

Wojewoda podlaski wyszedł z propozycją pilotażowego projektu aktywizacji lokalnych społeczności na dwóch białostockich osiedlach (Słonecznym Stoku i Zielonych Wzgórzach). Postawa lęku czy bierności mieszkańców osiedla względem grupy ksenofobicznie i rasistowsko nastawionych osób może wynikać z poczucia anonimowości oraz braku poczucia wspólnoty z mieszkańcami osiedli. Potrzebne jest więc budowanie pozytywnych relacji i więzi w społeczności lokalnej. Zorganizowana społeczność lokalna, w której współdziałają wszystkie instytucje życia publicznego na osiedlu: szkoły, spółdzielnia mieszkaniowa, pracownicy socjalni, organizacje pozarządowe, kościoły oraz liderzy środowiskowi, jest na tyle silna, by do takich zjawisk nie dopuścić i je eliminować.

Projekt został przedstawiony zarówno MSW, jak i MAiC. Ma być omawiany na Radzie ds. Przeciwdziałania Ksenofobii 20 czerwca.

Warto przypomnieć, że istnieją telefony zaufania dla obcokrajowców: Straży Granicznej - 85 714 55 55, bezpłatna infolinia - 8004223 22, podlaska policja - 85 748 99 03.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl