Powstał program przeciwdziałania bezrobociu w regionie
Osoby długotrwale bezrobotne, do 25 roku życia, po 50 roku życia, niepełnosprawni i mieszkańcy obszarów wiejskich - to grupy, które w tym roku w naszym regionie będą objęte szczególnym wsparciem przy poszukiwaniu pracy.
sxc.hu
Stopa bezrobocia w naszym województwie wynosi 14,3% i według danych z końca lutego jest wyższa niż średnia w kraju o 0,9%. Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w powiatach grajewskim - 22,3%, sejneńskim - 21,6% i kolneńskim - 20,3%, a najniższe zarejestrowano w powiatach siemiatyckim - 8,5%, wysokomazowieckim - 9,2% oraz bielskim - 9,6%.
W porównaniu do innych województw sytuacja podlaskiego przedstawia się gorzej niż mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego, porównywalnie do sytuacji w lubelskim i lepiej niż np., w warmińsko-mazurskim. Z danych wynika, że liczba osób bez pracy spada - w lutym było zarejestrowanych w naszym województwie ponad 70 tys. bezrobotnych, a w marcu 68 tys.
Działania mające przeciwdziałać bezrobociu w tym roku zostały zawarte w specjalnym planie na rzecz zatrudnienia.
Przy opracowaniu Regionalnego Planu na Rzecz Zatrudnienia na podstawie zdiagnozowanych zagrożeń ustalono 3 priorytety: wzrost aktywności, sprawny rynek pracy, doskonalenie aktywnej polityki rynku pracy.
na podst.: Wrota Podlasia
E.S.