- Mamy nadzieję, że ten mural jest początkiem galerii murali, która powstanie w Białymstoku - mówiła podczas otwarcia wielkoformatowego malowidła Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.
Tomek Kuczyński z BOK-u, koordynujący akcję East Side Street Art ESSA, dodawał:
- Docierają do mnie sygnały, że mural podoba się mieszkańcom bloku i osiedla. Cieszymy się, że praca przypadła do gustu białostoczanom.
Mural powstał na ścianie bloku Spółdzielni Mieszkaniowej Rodzina Kolejowa. Obecny na otwarciu muralu prezes Andrzej Rojek nie ukrywał, że chciałby kontynuować współpracę z Białostockim Ośrodkiem Kultury.
- Białystok ma Dziewczynkę z konewką, teraz ma też mural z chłopcem. Mam nadzieję, że nowa praca będzie wykorzystywana w promocji miasta - stwierdził wiceprezydent Rafał Rudnicki.
Mural przedstawia chłopca ubranego w kurtkę, który próbuje złowić rybę. Pracę wykonała grupa Sweet Damage, założona w 2010 r. przez czterech grafficiarzy z Rumunii. Każdy członek grupy posiada unikalny styl, wypracowany w ciągu kilkunastu lat swojej działalności. Od sześciu lat próbują wznieść się na wyższy poziom i pokazać ludziom, że graffiti to nie zawsze wandalizm. Ekipa często bierze udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach, a także współpracuje ze znanymi markami.
Murale powstałe w ramach DSW można oglądać także m.in. na ścianach budynków przy ul. Swobodnej 60, Gajowej 77, Waryńskiego 8 czy Zamenhofa 5c. Warto też przypomnieć, że Białystok zajął pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Portalu Komunalnego na najładniejsze murale w kraju.
Co jeszcze w programie DSW?
W niedzielę (22.05) finał Dni Sztuki Współczesnej. Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci. Teatr Form Niewielkich zaprezentuje spektakl The Best Off... z fragmentami znanych baśni, będą też warsztaty ze światłem UV i warsztaty cieniowe. W Forum będzie można obejrzeć film Walser i spotkać się z jego reżyserem, jednym z najważniejszych polskich artystów - Zbigniewem Liberą. W programie także spektakl Desert rose TO-EN Butoh Company (budowany w języku tańca butoh) oraz spektakl The latent men białoruskiego Korniag Theatre.
Patronujemy wydarzeniu.
Program:
31. Dni Sztuki Współczesnej