Aktualności

Wróć

Powstał katalog białostockich pomników, tablic i miejsc pamięci

2015-10-01 00:00:00
Archiwum Państwowe przygotowało katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej. Ponad 200-stronicowe opracowanie już jest dostępne w internecie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Prawie przez 2 lata Archiwum Państwowe opracowywało katalog, którego u nas brakowało. Opisuje on ponad 20 pomników i kilkadziesiąt tablic pamiątkowych zdobiących Białystok. Uwzględniono w nim pomniki znajdujące się w przestrzeni publicznej, bez cmentarzy i miejsc pamięci wewnątrz budynków. Wszystkie ułożono topograficznie, w oparciu o wykaz ulic w układzie alfabetycznym. Każdy opis, obok krótkiej historii powstania i zmian, zawiera również informację o tym, z jakiego materiału i jaką techniką został wykonany obiekt, kiedy to było i kim jest jego autor. Publikację wzbogacają zdjęcia i dokumenty z wielu instytucji, w tym z archiwalnych kart ewidencyjnych i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

- Katalog jest stworzony w formie popularnej, choć dodawaliśmy też źródła, skąd czerpaliśmy informacje - mówi dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku i współautor katalogu.

Katalog od czwartku (1.10) jest dostępny w internecie. Można go pobrać tu.

- To materia trudna i delikatna, na pewno będą uwagi - mówi o katalogu Kietliński.

Dlatego zanim publikacja trafi do druku, można zgłaszać propozycje zmian. Należy przesłać je na adres e-mail: sekretariat_ap@bialystok.ap.gov.pl albo bezpośrednio w Archiwum Państwowym przy Rynku Kościuszki 4. Katalog będzie na bieżąco uaktualniany i rozszerzony.

Marek Kietliński ocenia, że w Białymstoku porządek z tablicami został zrobiony. Co charakterystyczne dla naszego miasta, wiele pomników przeszło różne modyfikacje (np. upamiętniający Bohaterów Ziemi Białostockiej) i zmieniły swoje miejsca (pomnik marszałka Piłsudskiego).

- Potrafimy dokumentować pomnikami naszą tożsamość. Historia Białegostoku udokumentowana jest nie tylko w podręcznikach, ale i w przestrzeni miejskiej - podkreśla dyrektor Archiwum Państwowego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl