Powstał folkowy stojak na rowery. Będzie też mural na białostockim wieżowcu
W Białymstoku, przed Spodkami przy ul. św. Rocha, stanął folkowy stojak na rowery. Powstał w ramach akcji Folk on the Street.
Anna Dycha
Akcja Folk on the Street w nowoczesny sposób promuje kulturę ludową, łącząc folklor ze street artem. Organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
Stojak w ludowe wzory
- Misterne ornamenty i wzory ludowe, pokolorowane i wycięte w blaszanej płycie prezentują się naprawdę pięknie. Można w ten sposób pokazać, że nawet stojaki rowerowe mogą stać się sztuką użytkową, a wychodząc naprzeciw potrzebom coraz liczniejszej grupy rowerzystów, zachęcić miłośników dwóch kółek do instytucji takich jak WOAK i podkreślić, że są to miejsca, w których coś się dzieje, że są przyjazne osobom, które w różny sposób chcą tutaj być - podkreśla Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego, który na konferencję prasową przyjechał rowerem.
Towarzyszył mu Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
- Folk on the Street organizujemy od 2012 roku. Akcja ma na celu pokazywanie kultury ludowej w sposób nowoczesny i atrakcyjny w naszej przestrzeni miejskiej. Kolejnym efektem tych działań jest właśnie ten stojak inspirowany motywami kultury białoruskiej i kurpiowskiej - wyjaśnia dyrektor WOAK-u.
Przed Spodkami stanął pierwszy w Białymstoku folkowy stojak na rowery Cyclofolk, wzorowany na motywach białoruskich i kurpiowskich, a wykonany przez białostockiego projektanta Adriana Łucejkę. Widać w nim inspirację wycinanką, konstrukcja utrzymana jest w kolorach czerwonym, zielonym i czarnym. Stojak kosztował 4 tys. zł.
Pozostałe 2 stojaki stanęły w innych miejscowościach regionu - w Janowie i Korycinie. Zaprojektował je inny znany konstruktor rowerów Adam Zdanowicz. Być może stojaki powstaną też w innych miejscowościach regionu - prowadzone są rozmowy ze Szczuczynem.
Mural jak tkanina dwuosnowowa
To nie jedyne działania w ramach akcji Folk on the Street. Niedługo na jednym z białostockich wieżowców - przy ul. Radzymińskiej 18 - powstanie mural. Będzie on nawiązywał do wzorów tkaniny dwuosnowowej. Wykona go grupa z Białorusi. Praca ma powstać w dniach 1-12 lipca (termin jest jednak uzależniony od warunków pogodowych).
W planach jest także wystawa prac Lucyny Kędzierskiej. Zostanie otwarta 27 czerwca w Spodkach.
Powstanie też mural w Korycinie - również będzie inspirowany tkaniną dwuosnowową. Zaplanowano także instalację artystyczną, w której także zostaną wykorzystane motywy z tkaniny dwuosnowowej. Podobne akcje mają przeprowadzić także animatorzy z południa Polski.
Folk on the Street stanowi kreatywną i zaskakującą mieszankę inwencji artystów z tym, co na Podlasiu najlepsze, czyli bogactwem kultury ludowej. Murale, budki lęgowe, a teraz także stojaki rowerowe są wspaniałym nośnikiem promującym twórczość ludową jako dziedzinę nie tylko interesującą, ale również niebywale inspirującą, wpisującą się tym samym w wymiar współczesności. Dzięki połączeniu działań pracowników WOAK-u i artystów podlaski folk wyszedł na ulice i coraz śmielej zaczepia przechodniów. Wydaje się, że czasy, kiedy spotkanie z folklorem możliwe było tylko w skansenie bądź na festiwalach minęły bezpowrotnie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl