Powstaje Szkolny Budżet Obywatelski. Czegoś takiego jeszcze nie było
Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, w którym decyduje większość. Każdy ma w nim poczucie sprawczości i taki sam wpływ.
UM Wasilków
Startuje Szkolny Budżet Obywatelski
Gmina Wasilków jako jedna z pierwszych w województwie podlaskim wdraża budżet obywatelski w szkołach podstawowych (Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Studziankach). To kolejny projekt powstały we współpracy z Fundacją SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych.
Co daje udział w Szkolnym Budżecie Obywatelskim? Uczniowie mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, które finalnie zostaną zrealizowane z budżetu gminy, przy wsparciu merytorycznym i finansowym Fundacji.
- Wdrożenie szkolnego budżetu obywatelskiego wymaga wielu przygotowań, zdobycia wiedzy i umiejętności. Do realizacji tego zadania już od października minionego roku przygotowywały się złożone z uczniów i nauczycieli zespoły koordynujące, a w minionych dwóch tygodniach odbywały się w szkołach warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Maszkowską z Fundacji SocLab. Podczas tych spotkań uczniowie opracowali ważny i wspólny dla trzech szkół dokument - Regulamin budżetu obywatelskiego 2024, który ostatecznie wszedł w życie Zarządzeniem Burmistrza Wasilkowa. Szkolny budżet obywatelski w gminie Wasilków ma już też swoje logo - informuje magistrat.
Jakie są zasady?
W ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego uczniowie najpierw dzielą się pomysłami, a następnie na nie głosują. Mogą one dotyczyć zakupów wyposażenia, ale też zorganizowania wydarzeń i inicjatyw, na przykład warsztatów, pokazów, konkursów. Warunek jest jeden: muszą być one ogólnodostępne dla wszystkich uczniów szkoły.
Nabór projektów SBO rozpocznie się 19 lutego i potrwa do 3 marca. Pula budżetu obywatelskiego w każdej z gminnych szkół to 4 tysiące złotych. Zrealizowane zostaną dwa projekty (jeden duży za 3 tysiące złotych i jeden mały za 1 tysiąc złotych), wyłonione w drodze demokratycznie przeprowadzonego głosowania w terminie 8-9 kwietnia - decyduje większość.
Ogłoszenie wyników nastąpi 10 kwietnia, a ich realizacja - maksymalnie do 15 maja.
Projekt Szkolny budżet partycypacyjny w gminie Wasilków jest dofinansowany ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl