Kultura i Rozrywka

Wróć

Powstaje cyfrowa baza twórców ludowych

2021-06-23 10:47:26
Województwo podlaskie może szczycić się tym, że wciąż kultywowane są tu rzemiosła ludowe. Jednak nieraz kontakt z twórcami był utrudniony. Podlaski Instytut Kultury tworzy właśnie bazę cyfrową, która ma go ułatwić.
Podlaski Instytut Kultury
PIK od wielu lat otrzymywał zapytania od różnych instytucji, ale też turystów, osób prywatnych o możliwość odszukania kontaktu do twórców ludowych. W naszym regionie nie było jednej platformy, która by gromadziła dane czynnych garncarzy, kowali, plecionkarzy czy działających pracowni tkackich. PIK, aby sprostać tym potrzebom, postarał się o środki i obecnie realizuje projekt E-tradycja, cyfrowa baza twórców ludowych województwa podlaskiego, który dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.

Obecnie trwają wyjazdy terenowe i dokumentacja sylwetek i prac twórców i rzemieślników. Kolejny etap to opracowanie zebranych materiałów. Uruchomienie podstrony na portalu Podlaskiego Instytutu Kultury – stanowiącej cyfrową bazę twórców ludowych woj. podlaskiego zaplanowano na październik.

Założenie jest takie, by w bazie w 2021 roku pojawiło się nie mniej niż 40 twórców z różnych dziedzin rzemiosła ludowego i sztuki ludowej, ale również by systematycznie rozbudowywać ją o kolejne opracowania w następnych latach i aktualizować dane.

Zaplanowane jest zebranie w jednym miejscu osób zajmujących się ginącymi już, unikatowymi rzemiosłami ludowymi, takimi jak kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, tkactwo, snycerstwo, bednarstwo, łyżkarstwo oraz z obszaru sztuki ludowej: pisankarstwo, wycinanka, ozdoby ze słomy, wyrób palm, rzeźba. Podlaski Instytut Kultury chce udokumentować fotograficznie i audiowizualnie ich pracę, umiejętności, ofertę i wytwory, a następnie promować zgromadzone treści na specjalnie utworzonej podstronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Na pewno projekt ten przysłuży się ochronie tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej, każdy chętny będzie miał dostęp do twórców ludowych. Materiał dokumentacyjny będzie miał także znaczenie dla badaczy kultury tradycyjnej.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl