Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej, lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki, współtwórca wielu innych projektów muzycznych (m.in. ze Stanisławem Sojką, czy Wojciechem Waglewskim), kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.
Adam Strug od wielu lat bada muzykę sakralną, polską, żywą, przekazywaną w tradycji ustnej. Tematy do swej twórczości odnajduje m.in. w Łomżyńskim i na Kurpiowszczyźnie, gdzie od stuleci zamieszkiwali Podlasiacy, Kurpie Zieloni i Biali oraz ostatni potomkowie Jaćwingów. To m.in. od najstarszych mieszkańców tych ziem czerpał swoje artystyczne inspiracje.
Podczas białostockiego koncertu Strugowi towarzyszyć będą muzycy: Hipolit Woźniak (buzuki) i Jakub Korona (baraban).
Z kolei w niedzielę na scenie pojawią się i zagrają do tańca dwie białostockie kapele: Batareja i Bałamuty. Batareja to kapela zafascynowana polską muzyką tradycyjną, grająca m.in. polki, mazurki, walczyki z różnych stron Polski. Zespół zagra w składzie: Mateusz Tymura – akordeon, Zbyszek Rusiłowicz - cymbały rzeszowskie i Julita Charytoniuk - bębenek obręczowy, baraban.
Bałamuty powstały w 2017 r. z miłości do folkloru, szczególnie z regionu Podlasia. Grają tradycyjną podlaską muzykę instrumentalną z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Inspirują się dokonaniami muzyka ludowego Piotra Juszkiewicza ze Zbucza, zmarłego w 2016 r.
Koncerty tych wykonawców odbędą się na scenie na rzece Białej obok bulwarów przy ul. Włókienniczej 22 (za budynkiem ośrodka Telewizji Polskiej w Białymstoku). Początek o godz. 19.00. Te wydarzenia zakończą projekt Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców.
Zobacz też:
Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców - program wydarzeń