Roztańczyć Bojary
Potańcówka będzie okazją, by zapoznać się z wybranymi tańcami tradycyjnymi z Polski i Francji. Dla wszystkich, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z takimi tańcami, przygotowano warsztaty wprowadzające, które po chwili pozwolą oddać się wirowaniu do archiwalnych nagrań i muzyki na żywo w autorskich interpretacjach. Warsztaty poprowadzą Julia Dondziło i Tillie. Impreza odbędzie się 10 września o godz. 16.30.
Szczegóły:
Roztańczyć Bojary - potańcówka
Słuchowisko Ballada o moim mieście
Kolejną propozycją jest słuchowisko-teatr radiowy Ballada o moim mieście. To panorama dziejów miasta z perspektywy losu Feliksa Filipowicza – jednego z najbardziej zasłużonych białostoczan XX w., pierwszego przewodniczącego białostockiej rady miejskiej w niepodległej Polsce. Akcja rozpoczyna się w 1916 r., podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, ostatnie sceny rozgrywają się w czasie II wojny światowej.
- Cała historia zaczęła się od odnalezienia złotego kieszonkowego zegarka w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym podczas prowadzonych tam przez Instytutu Pamięci Narodowej poszukiwań - informują organizatorzy wydarzenia.
Znalezisko było ogromnym zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawił grawerunek na kopercie zegarka Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933. Historia ta zainteresowała Agnieszkę Czarkowską - reportażystkę Polskiego Radia Białystok, która w swoim reportażu dokumentalnym Rozstrzelany zegarek próbowała znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym?
Słuchowiska można posłuchać 11 września o godz. 18.00 na podwórku przy ul. Koszykowej 1. Wstęp jest wolny.
Szczegóły:
Ballada o moim mieście - słuchowisko w plenerze