Poszukiwani chętni na dofinansowanie pieców... znowu
Jest 19 wolnych miejsc w miejskim programie wymiany źródeł ciepła. Dokładnie można się ubiegać o wymianę pieców na kotły gazowe.
pixabay.com
Za oknem pojawiają się kolejne oznaki końca lata. Liście już spadają z drzew, zrobiło się chłodniej. Tylko patrzeć, jak niedługo rozpocznie się sezon grzewczy. W wielu domach jednorodzinnych, żeby sprawić, czy kaloryfery zrobią się ciepłe, trzeba rozpalić w piecu. Często niestety są to stare, kopcące kotły, które poza tym, że podnoszą temperaturę w domu, to podnoszą również temperaturę osób zajmujących się ochroną środowiska, ponieważ uwalniają niewiarygodne ilości szkodliwych substancji, które potem składają się na smog.
Długo to trwa
Jak Polska długa i szeroka, samorządy starają się walczyć ze smogiem (rządowy program Czyste Powietrze ma na razie problemy). Białystok też, tylko jakoś wolno to wszystko idzie. Urząd miasta ogłosił projekt Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku, dzięki któremu mieszkańcy mogli ubiegać się o wymianę pieca węglowego na gazowy lub instalację kolektorów słonecznych.
Dofinansowanych zostanie po 225 wniosków w obu przypadkach. Wkład własny mieszkańca ma wynosić 15% kosztów instalacji nowego pieca lub kolektora.
Z tym, że pierwszych beneficjentów projektów wyłoniono już w marcu 2017 roku. Jednak potem pojawił się problem z wyłonieniem wykonawców obu części. Szczególnie tej dotyczącej wymiany kotłów. Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero w czerwcu. Gdy wydawało się, że wszystko już zostało domknięte, to teraz miasto musi uzupełnić listę osób, które z programu skorzystają.
Ogłoszono dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na gazowe. Przyjętych zostanie 19 wniosków. Dodatkową rekrutację przeprowadzi w terminie od 4 do 17 września. Piece zostaną wymienione do końca października 2020 roku, a montaż kolektorów zakończy się jeszcze tej jesieni. Wartość projektu wynosi ok. 7 mln zł.
Najwięcej tam, gdzie powietrze jest najgorsze
Aby wziąć udział w projekcie, mieszkańcy powinni złożyć deklarację wraz z niezbędnymi załącznikami. Formularze są dostępne na stronie www.bip.bialystok.pl. Dokumenty należy składać w następujących miejscach:
- Departament Ochrony Środowiska, ul. Bitwy Białostockiej 2/2 (sekretariat pok. 200, II piętro),
- Kancelaria Ogólna Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Słonimska 1, w dniach i godzinach pracy Urzędu, tj. w poniedziałek 8.00–17.00, w pozostałych dniach tygodnia 7.30–15.30.
Przy pierwszych naborach wniosków wpłynęło ich 637, więc na pewno znajdą się osoby nadal chętne na dofinansowanie. Najwięcej próśb o wymianę pieców złożyli mieszkańcy osiedli Pietrasze, Bagnówka i Wysoki Stoczek. Najbardziej chętni na instalację kolektorów słonecznych są zaś osoby z Bagnówki, Wygody i Starosielc. Według Programu ochrony powietrza dla strefy aglomeracja białostocka są to miejsca, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest najwyższe.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl