Portret (po)pandemiczny. Ciekawy projekt studentów UwB
Studenci kulturoznawstwa będą realizować dość ciekawy i nietypowy zarazem projekt pt. Portret (po)pandemiczny. Pokaże on nastroje mieszkańców miasta wywołane przez epidemię koronawirusa.
UwB
W sobotę (7.08) przy białostockim ratuszu można było spotkać studentów kulturoznawstwa z Uniwersytetu w Białymstoku. Młodzi ludzie – Marta Pogorzały oraz Marcin Zieniewicz pracowali nad projektem „Portret (po)pandemiczny”, którego celem jest pokazanie nastrojów społecznych wywołanych pandemią. Inicjatywa ma też pobudzić do refleksji oraz kontaktów z innymi.
- Wybraliśmy taką technikę wykonania zdjęć, bo naszym zdaniem najlepiej pozwala ona uchwycić chwilę i chwilowe emocje portretowanych ludzi. Taka fotografia powstaje w pojedynczym egzemplarzu, nie da się zaingerować w jej treść i jakość, dzięki czemu jest bardzo wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości. Polaroid nie jest nośnikiem bardzo trwałym, co dodatkowo podkreśla przemijanie – mówi Marta Pogorzały.
Marta zrobiła najwięcej zdjęć i przyznaje, że osób chętnych do sportretowania było całkiem sporo. Studenci przed realizacją projektu nagłośnili swoją akcję w mediach społecznościowych oraz na plakatach. Dzięki temu wiele osób specjalnie przyszło do centrum miasta, by dać sobie zrobić zdjęcie. W projekcie chętnie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale też turyści, również ci zagraniczni.
W sumie udało się wykonać portrety 40 osób.
- Bardzo ważny dla nas był też element integracji z ludźmi, nawiązanie kontaktu. Dlatego sportretowani otrzymywali od nas kopię zdjęcia, która będzie dla nich pamiątką swoistego luzu po spowodowanych pandemią ograniczeniach. Sądząc po reakcjach osób portretowanych – ten pomysł im się spodobał. Wiele osób bardzo cieszy żywy kontakt z kulturą i innymi ludźmi – relacjonuje studentka.
Niektóre osoby, które znalazły się na zdjęciach dodały do nich swoje dopiski, a nawet coś dorysowały. Dzięki temu zdjęcia nabierają szczególnego wyrazu. Wszystkie fotografie za kilka tygodni można będzie podziwiać na wystawie w galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych stworzonej w Instytucie Studiów Kulturowych UwB. W ten sposób galeria, która ma służyć przede wszystkim promocji twórczych działań studentów UwB, zwłaszcza kulturoznawstwa, zainauguruje swoją działalność.
Realizację projektu organizacyjnie wsparło Muzeum Podlaskie w Białymstoku, a finansowo – Parlament Studencki UwB.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl