Porozmawiaj z Żywą Książką! Pierwsza w regionie odsłona projektu Żywa Biblioteka
Projekt Centrum im. Ludwika Zamenhofa organizowany jest w konwencji tradycyjnej biblioteki, z tą istotną różnicą, że książkami są żywi ludzie pochodzących ze środowisk wykluczenia społecznego lub zagrożonych wykluczeniem - w przypadku Żywej Biblioteki organizowanej przez Centrum to głównie przedstawiciele mniejszości etnicznych.
Proces czytania odbywa się bez pośrednictwa druku - w formie rozmowy z człowiekiem-książką. U podstaw projektu leży przekonanie, że bezpośrednie spotkanie z Innym jest najlepszą metodą poznania odmienności, najskuteczniejszym sposobem pokonywania barier komunikacyjnych, uprzedzeń i negatywnych stereotypów.
Planowane pozycje w księgozbiorze: Muzułmanka, Białorusin, Osoba wychodząca z bezdomności, Trzeźwiejący alkoholik, Osoba niewidoma, Osoba na wózku, Czeczenka, Tatar, Syryjczyk, Osoba czarnoskóra, Żydówka, Była Narkomanka, Hindus, Osoba z zaburzeniem jedzenia, Konwertyta, Rom, Osoba niesłysząca, Kibic, Feminista.
Pomysłodawcy projektu są przekonani, że pierwsza Żywa Biblioteka organizowana w Białymstoku może przyczynić się do kształtowania postawy zrozumienia i szacunku dla inności. Poprzez ten projekt chcą zachęcić do zapoznawania się z prawami człowieka i wzrostu świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich negatywnych konsekwencji dla jakości stosunków społecznych.
Pierwsza odsłona projektu w najbliższy weekend, 15 i 16 października w Centrum im. L. Zamenhofa (ul. Warszawska 19) w godz. 12-17. Wstęp wolny.
andy