Porozmawiaj z notariuszem o... testamencie notarialnym - tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu, który przypada na najbliższą sobotę.
Testament jest dokumentem zabezpieczającym wolę spadkodawcy odnośnie rozrządzenia majątkiem po jego śmierci. Warto podkreślić, że nie jest to dokument ostateczny i nieodwracalny. Dopóki żyje testator, zawsze może on zmienić swoją wolę lub po prostu testament odwołać. Czy to notarialny, czy własnoręczny, wywołują one takie same skutki prawne.
- Trzeba pamiętać o kilku zasadach, np. o tym, że aby testament własnoręczny był ważny, należy go w całości napisać własnoręcznie, podpisać i opatrzyć datą. Ponadto, żeby wola spadkodawcy mogła być zrealizowana, nie może stać w sprzeczności z zasadami Kodeksu cywilnego, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty, który nie tylko zagwarantuje poprawność testamentu pod względem prawnym, ale także wytłumaczy wszelkie zawiłości oraz zaproponuje zapisy, które pozwolą w pełni zrealizować wolę testatora - wyjaśnia notariusz Maciej Chojnacki, ogólnopolski koordynator projektu.
Niezależnie od tematu przewodniego, notariusze odpowiedzą na wszystkie pytania leżące w zakresie ich kompetencji – dotychczasowe edycje DON pokazały, że najczęściej przedmiotem rozmów z rejentami są darowizny, testamenty, umowy o dożywocie oraz umowy renty. Przybliżą one także – bardzo istotne z punktu widzenia każdego obywatela – zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w roku 2015. Zmiany te dotyczą spadków z elementem transgranicznym oraz wprowadzenia jako zasady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.
Porady będą bezpłatnie udzielane w godz 10.00-16.00 w budynku NOT w Białymstoku.
Organizatorem akcji jest Krajowa Rada Notarialna we współpracy z izbami notarialnymi. Jest to już 16. edycja przedsięwzięcia.
Zobacz też:
Dzień Otwarty Notariatu 2016