Aktualności

Wróć

Popularna atrakcja turystyczna znów otwarta. Kładka Śliwno-Waniewo przeszła remont

2019-01-03 08:43:36
Ze znanej atrakcji turystycznej znów mogą korzystać wszyscy mieszkańcy i odwiedzający Podlasie. Kładka Śliwno-Waniewo została otwarta po remoncie.
Narwiański Park Narodowy/FB
Kładka łącząca dwa brzegi Narwi to jedna z największych atrakcji turystycznych. Dzięki pomostowi poprowadzonemu pomiędzy miejscowościami Śliwno i Waniewo możemy znaleźć się w sercu Narwiańskiego Parku Narodowego bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka.

W letnie weekendy trasa przeżywa prawdziwe oblężenie. Po kładce spacerują całe rodziny, a miłośnicy ornitologii oglądają ptaki za pomocą lornetek.

Kładka zmodernizowana

Największą atrakcją ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Na trasie znajduje się kilka tablic edukacyjnych, dzięki którym możemy zapoznać się z najważniejszymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi tego obszaru. Wejść można także na wieżę widokową.

Poprzednia kładka pochodziła z 2008 r. i uległa znacznym zniszczeniom, dlatego wymagała wymiany. Nowa kładka ma 1250 m. Zbudowana jest z desek dębowych, przebiega nieco inną trasą - można na nią wchodzić niezależnie od stanu wody. Gdyby ułożyć wszystkie deski użyte przy budowie w jednej linii, miałaby ona długość 120 km. Kładka została wzbogacona o kilka nowych elementów, m.in. przejścia dla zwierząt i dostrzegalnie ornitologiczne.

Prace modernizacyjne trwały ok. 5 miesięcy. Koszt inwestycji to ponad 3 mln 600 tys. zł.

Narwiański Park Narodowy, czyli polska Amazonia

Kładka Śliwno-Waniewo leży na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Najmłodszy podlaski park narodowy powstał w 1996 roku, leży 50 km na zachód od Białegostoku. Obejmuje swoim zasięgiem bagienną dolinę Narwi na odcinku Suraż-Rzędziany.

98% powierzchni Parku to grunty silnie uwilgotnione, stale lub okresowo podtapiane. Zdecydowana większość (około 5500 ha) to nieużytki, pozostałe grunty zajmują wody, łąki i pastwiska. Powierzchnia Parku zajmuje 6810 ha, a jego otulina 15408 ha.

Głównym celem Parku jest ochrona wyjątkowego systemu rzecznego i specyficznie wykształconego ekosystemu bagiennego. Plątanina koryt rzeki Narwi sprawia, że obszar ten nazywany jest polską Amazonią.

Jeżeli chodzi o roślinność, przy kładce występują głównie trzcinowiska oraz roślinność wodna i łąkowa. W rzece podziwiać można rośliny o pływających liściach, takie jak grzebienie białe i grążele żółte. Brzegi rzeki porastają szumiące szuwary.

Dolina Narwi to ważne miejsce bytowania ptaków. Symbolem Parku jest błotniak stawowy - drapieżny ptak gniazdujący w trzcinach. Spotkać tu też można bąka, cyrankę, derkacza, gęsi, łabędzie krzykliwe czy bociany białe. Występują tutaj również ssaki - najliczniej dziki, spotykane są również łosie, bobry i wydry. Duża wilgotność sprzyja obecności płazów - żab moczarowych i rzekotek drzewnych.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl