Ponadczasowe meble skórzane. Jak o nie dbać?
Jak twierdzą niektórzy, skórzane meble są zawsze modne i ponadczasowe. Trwałe, estetyczne i wygodne kanapy czy fotele cieszą oczy, ale często przysparzają użytkownikom problemów związanych z ich przechowywaniem i pielęgnacją.
sxc.hu
Zabrudzenia różnego typu
Skórzane wyposażenie domu trudno jest utrzymać w czystości. Wiedzą o tym szczególnie osoby, które wychowują małe dzieci. Ślady po długopisie, plamy i inne zabrudzenia często spotykamy na kanapach i fotelach. Aby meble służyły nam przez lata, warto zainwestować w dobre mleczko czyszczące i impregnat, który zabezpieczy materiał.
- Skóra jest oczywiście materiałem dość trwałym, który z pewnością posłuży nam przez długie lata, pod warunkiem jednak, że nie zapomnimy o odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli bowiem do utrzymywania jej w czystości używać będziemy tylko wody, to niestety prędzej czy później tworzywo wyschnie i zacznie się przecierać – przestrzega Paweł Kwaśniewski z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku.
Czasem jasne meble ulegają zabrudzeniu poprzez zafarbowanie przez jeansowe spodnie. Możemy wtedy kupić specjalny mazak, który punktowo usunie problem z naszych mebli. Jeżeli jednak chcemy wyczyścić większą powierzchnię, a nie mamy czasu i ochoty na samodzielne czyszczenie, możemy skorzystać z usług specjalistów – serwisów, które zajmują się myciem i pielęgnacją mebli. Podobnie należy postąpić w przypadku pęknięć czy otarć.
Ważny jest rodzaj skóry
Na późniejszy wygląd mebli wpływ ma także rodzaj skóry, jaki wybierzemy. Warto więc zastanowić się nad tym już przy planowaniu zakupu.
- Wybierając np. popularną w Polsce skórę typu Bycast powinniśmy pamiętać, że jest ona mało odporna na zginanie, więc zupełnie nie sprawdzi się na siedzisku, zwłaszcza przy miękkich poduszkach – zauważa Paweł Kwaśniewski.
Materiał ten jest pokryty warstwą poliestru. Zatem warto mieć na uwadze, że najprawdopodobniej jego górna warstwa zacznie się niszczyć i pękać. Jeżeli więc nie szukamy mebli gabinetowych, lepiej jest wybrać skórę anilinową, semianilinową lub madras.
Istnieją także skóry, które celowo barwi się nietrwałą farbą, by stopniowo się ścierała, dając oryginalny efekt.
Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do tkanin, które pod wpływem nacisku naprężają się, skóra po pewnym czasie ulega odkształceniu.
- Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy jest to zaleta, czy też wada tego materiału. Jest bowiem wiele osób, które znacznie lepiej czuje się na lekko rozchodzonej po kilku latach użytkowania, dopasowanej kształtem kanapie niż na nowym meblu prosto z salonu – dodaje przedstawiciel Galerii Wnętrz Iguane.
Marta Abramczyk
24@bialystokonline.pl