Ponad 54 tys. widzów w Teatrze Dramatycznym. Co obejrzymy w nowym sezonie?
54 647 widzów, 331 spektakli, 4 premiery - tak w liczbach wygląda mijający sezon artystyczny 2016/2017 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.
Emilia Rogalska
Zakończony właśnie sezon artystyczny był pierwszym, w trakcie którego Teatrem Dramatycznym kierował Piotr Półtorak. Stanowisko dyrektora objął on 1 stycznia 2017 r. W poniedziałek (26 czerwca) spotkał się z dziennikarzami, by podsumować mijający sezon.
Rośnie liczba widzów
- W ostatnim sezonie artystycznym Teatr Dramatyczny odwiedziło 54 647 widzów. Od 1 stycznia 2017 r. było ich 39 163 - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Dla porównania, w ubiegłym sezonie widzów było 32 915, więc liczba ta wzrosła o blisko 22 tys. osób.
Teatr Dramatyczny zagrał 331 spektakli, w tym od 1 stycznia - 229. Były wśród nich 4 premiery: Sąsiedzi w reżyserii Andrzeja Sadowskiego, Trans-Atlantyk w reżyserii Jacka Jabrzyka, Balladyna w reżyserii Katarzyny Deszcz i Królewna Śnieżka w reżyserii Adama Biernackiego.
W ramach Sceny PracOFFnia swoje projekty stypendialne zaprezentowały aktorki: Katarzyna Siergiej (Miriam) oraz Aleksandra Maj (Horses 75). Ponadto widzowie mieli okazję obejrzeć przedstawienia Teatru Papahema: Macbett, Moral insanity. Tragedię ludzi głupich oraz Poskromienie złośnicy.
Edukacja i promocyjne bilety
Przez cały mijający sezon Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne, m.in. warsztaty i lekcje teatralne.
- To był 10. sezon warsztatów teatralnych - dodaje Monika Bania, specjalista ds. edukacji teatralnej w Teatrze Dramatycznym. - 5 września ruszy nabór do nowych grup teatralnych.
Do Pijalni Czekolady E. Wedel powróciły Bajkowe Poranki, w trakcie których aktorzy spotykają się z najmłodszymi widzami. Teatr wznowił także organizację spotkań w ramach cyklu Teatr i Rozmowa. Instytucja gościła Olgierda Łukaszewicza, prof. Krzysztofa Rutkowskiego, prof. Piotra Nowaka oraz prof. Andrzeja Strumiłłę.
Teatr wychodzi też naprzeciw potrzebom osób mniej zamożnych. W ramach akcji Teatralna środa mogli oni kupić bilety na wybrane spektakle w promocyjnej cenie. Teatr także - jako pierwsza instytucja w Białymstoku - wprowadził zniżki dla doktorantów.
Placówka prowadzi już sprzedaż biletów na spektakle, które widzowie obejrzą w nowym sezonie artystycznym. W trakcie przerwy wakacyjnej kasa będzie nieczynna, jednak zakupu można dokonywać poprzez internet na stronie: www.dramatyczny.pl/kupbilet. Teatr Dramatyczny przedłużył także termin realizacji Biletów Prezentów. Te zakupione w sezonie artystycznym 2016/2017 będzie można wykorzystać do 30 września.
Co w nowym sezonie na scenie?
W nowym sezonie artystycznym w Węgierce można będzie obejrzeć spektakl Mayday w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Jego premiera jest zaplanowana na 16 września. 4 listopada widzowie obejrzą Opowieści o zwyczajnym szaleństwie na podstawie tekstu Petra Zelenki w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Na koniec roku planowana jest premiera spektaklu Autostradą donikąd na podstawie tekstu Michaela McKeevera. Przedstawienie wyreżyseruje Andrzej Mastalerz.
W styczniu 2018 r. rozpoczną się próby do spektaklu Obława augustowska, który wyreżyseruje Piotr Tomaszuk, szef Teatru Wierszalin.
- Scenariusz pisze Konrad Szczebiot, kierownik literacki Teatru Dramatycznego. Powstanie on na podstawie nieopublikowanej powieści Adama Białousa - informuje Piotr Półtorak.
Zaplanowana jest także premiera spektaklu Dybuk w reżyserii Pawła Passiniego.
Teatr Dramatyczny zorganizuje również festiwal Kierunek Wschód. Odbędzie się on na przełomie września i października. Wezmą w nim udział zaproszone teatry: Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska (zaprezentuje dwa spektakle będące inscenizacjami dramatów Siergieja Kowaliowa) i Teatr Berezil z Charkowa (widzowie zobaczą inscenizacje dwóch polskich dramatów - Kartoteki Tadeusza Różewicza oraz Tanga Sławomira Mrożka).
Ekipa Dramatycznego przygotowuje się do wyjazdu na festiwal Open'er, podczas którego zagra spektakl Biała siła, czarna pamięć. W programie imprezy są 4 spektakle w dniach 28 czerwca-1 lipca. Być może głośny tytuł zostanie też zaprezentowany na festiwalu w Cieszynie - trwają w tej sprawie rozmowy.
Czy widzowie obejrzą jeszcze Białą siłę... na białostockiej scenie?
- Stawiamy na pokazy festiwalowe - tłumaczy dyrektor Dramatycznego. - Ostatnie pokazy tego spektaklu nie cieszyły się dużą popularnością.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl