Co łączy kosmos i mrówki – i czy w ogóle coś łączy? Można będzie się tego dowiedzieć podczas zbliżającego się XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Pierwsze atrakcje, a w sumie jest ich ponad 500, zaplanowane są na 8 maja. Wówczas na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Studenci oraz pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku z tej okazji przygotują m.in. językowy plac zabaw – czyli naukę angielskiego i niemieckiego na wesoło, happeningową galerię strojów historycznych, słodką lekcję kontroli jakości produktów z czekoladą w roli głównej czy Ekologiczną Grę Terenową. Organizatorzy i prowadzący będą przekonywać za sprawą barwnych i ciekawych eksperymentów, że chemia nie musi być trudna, a matematyczne zadania są z nami każdego dnia – i nawet o tym nie wiemy!
Miłośnicy przyrody będą mogli podczas Festiwalu odwiedzić stoisko biologów, gdzie można będzie zobaczyć ślimaki afrykańskie, pająki, drewnojady czy karaczany madagaskarskie. Najodważniejsi będą mieli okazję przekonać się, jaki smak mają świerszcze.
Z kolei fizycy pokażą inteligentny metal, który pamięta kształty. Ekonomiści udowodnią zaś, że fortuna nie tylko kołem się toczy i by osiągnąć ekonomiczny sukces potrzeba sporo wiedzy. Niespodziankę przygotowali też prawnicy, którzy zaserwują porcję praktycznej wiedzy o prawie własności intelektualnej oraz prawach cudzoziemców w naszym kraju. Warto podkreślić, że informacji będą udzielać także anglojęzycznym i rosyjskojęzycznym gościom Festiwalu, zaproszą ich też na konkurs wiedzy o Polsce.
Będzie też coś dla miłośników kultury i quizów
Podczas niedzielnego pikniku nie zabraknie też atrakcji dla miłośników kultury. Zainteresowani będą mieli okazję przekonać się, jaką rolę w kinie oraz sztuce dźwiękowej odgrywa woda. Można także będzie wybrać się na wykład dotyczący Dziadów, czyli najsłynniejszego polskiego dramatu romantycznego.
Pracownicy biblioteki UwB postanowili zaś przygotować uczestnikom pikniku quiz i warsztaty book foldingu.
- XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa niemal tydzień. Poza Piknikiem Uniwersytet w Białymstoku przygotował atrakcje także w kolejnych dniach. Nie zabraknie u nas niezwykłych gości. W środę 11 maja zapraszamy na spotkanie z Karolem Wójcickim – popularyzatorem astronomii, pasjonatem i fotografem nocnego nieba, dziennikarzem naukowym, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage Z głową w gwiazdach. Podczas swojego wykładu opowie on o kosmicznej rewolucji i niezwykłych wydarzeniach, jakie rozgrywają się nad naszymi głowami. Kolejną gratką będzie podróż po Układzie Słonecznym, na którą zaprosi uniwersyteckie Planetarium i Obserwatorium – zapowiada Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki, koordynatorka PFNiS na UwB.
10 maja w ramach Festiwalu zaplanowano debatę pt. EU & Me poświęconą przyszłości młodzieży w Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. Tego samego dnia w Uniwersyteckim Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa niezwykłych zdjęć promująca album Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej.
Dzieci i młodzież z Ukrainy mogą odwiedzić kampus UwB
Dwa dni później, w czwartek (12.05) w Bibliotece Uniwersyteckiej przygotowano atrakcję dla uchodźców przebywających w naszym mieście. Ukraińskie dzieci i młodzież będą miały okazję wspólnie zwiedzić siedzibę i uniwersytecki kampus. Tego samego dnia w Uniwersyteckim centrum Kultury odbędzie się też kolejna edycja Kreatywnych Rozmów o Nauce organizowanych przez Parlament Studencki UwB. Można będzie również zwiedzić zlokalizowaną w kampusie wystawę dzwonków z całego świata i spotkać się z ich kolekcjonerem, Lechem Pileckim.
Dzień później (13.05) festiwalowe atrakcje zaplanowano na wszystkich wydziałach i instytutach uczelni. Można będzie wówczas spróbować francuskich serów i poznać ich historię, zobaczyć jak wygląda symulacja rozprawy rozwodowej czy wziąć udział w zabawach skautinogwych. Seniorzy będą też mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z pisania wiadomości e-mail po angielsku. Z kolei w kampusowych laboratoriach i pracowniach będzie mnóstwo pokazów biologicznych i chemicznych oraz eksperymentów. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przygotowało nawet dla seniorów konkurs tworzenia haiku, czyli krótkich utworów poetyckich w języku angielskim.
- Dzień Uniwersytetu w Białymstoku podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki od lat jest zarazem naszym dniem otwartym. W tym roku będzie podobnie. Odwiedzający 13 maja nasze wydziały i instytuty uczniowie szkół średnich znajdą tam informacje o studiach na największej podlaskiej uczelni, zasadach rekrutacji, będą mogli porozmawiać z naszymi obecnymi żakami i wykładowcami – przypomina Agnieszka Grajewska z Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji UwB.
Tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki przygotowało 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Jego hasłem jest motto Alberta Einsteina: Przyszłość należy do wyobraźni.
Szczegółowy plan wydarzeń w ramach festiwalów oraz zapisy dostępne są na stronie:
Podlaski Festiwal. Liczba miejsc na niektóre atrakcje jest ograniczona.