Koncepcje do 31 grudnia
Ogólne koncepcje projektów do Programu PL-BY-UA 2014-2020 trzeba złożyć do 31 grudnia 2016 r. Następnie wybrani wnioskodawcy przygotują pełne wnioski aplikacyjne. Najlepsze inicjatywy uzyskają dofinansowanie ze środków UE od 100 tys. do 2,5 mln euro (maksymalnie do 90% zatwierdzonych kosztów). Na realizację projektów wybranych w pierwszym naborze przeznaczono ponad 80 mln euro.
W listopadzie w każdym z 14 regionów uczestniczących w Programie zostaną zorganizowane spotkania informacyjne, a w grudniu odbędą się szkolenia dla tzw. beneficjentów wiodących, odpowiedzialnych za złożenie wniosków.
Dokumentacja konkursowa wraz z wytycznymi dla wnioskodawców dostępna jest na
www.pbu2020.eu.
W kolejnych latach zorganizowane zostaną jeszcze dwa nabory wniosków. Drugi konkurs projektów z budżetem ponad 28 mln euro rozpocznie się 1 października 2018 r. Z kolei nabór na tzw. małe projekty z dofinansowaniem na poziomie 20-60 tys. euro zostanie zainaugurowany 1 grudnia 2017 r.
Od Suwałk, przez Podlasie, aż do Użgorodu
Podstawowym warunkiem zakwalifikowania projektu do realizacji jest zawiązanie partnerstwa transgranicznego przez organizację z Polski z przynajmniej jednym partnerem z Białorusi i/lub Ukrainy.
Partnerami mogą być władze lokalne i regionalne, instytucje centralne odpowiedzialne za realizację zadań publicznych na poziomie regionalnym lub lokalnym, organizacje pozarządowe, lokalne instytucje zaangażowane w regionalną współpracę i integrację, ośrodki edukacyjne, kulturalne, badawcze i naukowe oraz regionalne oddziały takich służb jak straż graniczna czy jednostki ratownicze.
Program PL-BY-UA 2014-2020 obejmuje aż 12 podregionów w 4 województwach w Polsce (w tym woj. podlaskie) oraz 4 obwody na Białorusi i 6 obwodów na Ukrainie. W Programie mogą również wziąć udział organizacje spoza tego obszaru, kiedy bez ich udziału osiągnięcie celów projektu nie jest możliwe.
Transgraniczne wyzwania
Projekty zgłaszane do realizacji w ramach Programu powinny mieścić się w 4 priorytetowych obszarach: dziedzictwo (promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego), dostępność (poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych), bezpieczeństwo (wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony) i granice (promocja zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami).
Jest o co walczyć
Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, które wzięły udział w Programie w latach 2007-2013, nie mają wątpliwości, że przyniósł on ogromne korzyści. W ciągu 7 lat zrealizowanych zostało łącznie 117 projektów, wśród których dominowały inwestycje (m.in. modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, rozwój ochrony środowiska oraz budowa infrastruktury turystycznej), przedsięwzięcia kulturalne i szkoleniowo-badawcze oraz działania związane z rozwojem przedsiębiorczości.
Ze środków programowych zmodernizowano 5 przejść granicznych; powstało 116 km nowych dróg; zmodernizowano lub wybudowano 5 oczyszczalni ścieków oraz ponad 90 km linii kanalizacyjnych; ponad 2360 gospodarstw domowych i biur podłączono do sieci wodociągowej. Wspólne przedsięwzięcia dotyczyły także doposażenia sektora medycznego. Odnowiono wiele atrakcji turystycznych. Wytyczono ponad 1800 km szlaków krajoznawczych i rowerowych. Przeprowadzono również 186 wspólnych badań naukowych.
Efekty programu to również integracja społeczności zamieszkujących tereny przygraniczne. Budowanie wzajemnych relacji, kreowanie tożsamości regionalnej oraz wyzwalanie lokalnej energii w trakcie partnerskich działań dla dobra wspólnego, to kapitał, który będzie procentować przez następne pokolenia.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]