Motoryzacja

Wróć

Pompowanie kół azotem - oszczędność i bezpieczeństwo

2014-08-17 00:00:00
Serwisy samochodowe coraz częściej oferują nam usługę pompowania kół azotem. Wiele osób, kierując się pozornymi oszczędnościami, automatycznie wyklucza taką możliwość. To błąd
sxc.hu
Jednym z istotnych elementów eksploatacji samochodu jest utrzymywanie stałego ciśnienia w oponach. Przekłada się to m. in. na mniejsze zużycie paliwa czy bezpieczeństwo na drodze. Niestety nadal wielu kierowców o tym fakcie zapomina. Wyjściem w tej sytuacji może być pompowanie kół azotem. Niewielki koszt zamiany zwykłego powietrza na azot szybko może okazać się wyjściem dużo bardziej opłacalnym. Wszystko za sprawą szczególnych właściwości tego gazu, które przekładają się m. in. na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu.

Szukamy oszczędności

Powietrze wtłaczane do kół naszego auta oczywiście zawsze zawiera ok. 78 proc. azotu. Problem w tym, że obok niego znajduje się tam także prawie 21 proc. tlenu.

- Skład ten sprawia, że utrzymanie stałego ciśnienia w oponach jest trudne. Taka mieszanina gazów jest bowiem bardzo podatna na wszelkie zmiany temperatur i w zależności od nich zwiększa lub zmniejsza swoją objętość – wyjaśnia Łukasz Bazarewicz ze sklepu AlejaOpon.pl.

Cechą charakterystyczną naszego klimatu są wysokie amplitudy temperatur. Nikogo nie dziwi więc sytuacja, gdy w ciągu kilku dni płynnie przechodzimy np. od -10 do +10 st. Celsjusza.

W teorii w takich warunkach należałoby na bieżąco kontrolować ilość powietrza w kołach naszych samochodów. Trudno jednak wymagać od kierowców, by zanim rozpoczną podróż codziennie sprawdzali stan ciśnienia w oponach.

- Dobrym rozwiązaniem będzie zatem zastosowanie azotu, który jest mniej podatny na różnice temperatur i co za tym idzie, jego objętość pozostaje niemal niezmienna – dodaje przedstawiciel Grupy Martom.

A o tym, jak ważne jest utrzymywanie stałego ciśnienia w ogumieniu nie trzeba chyba nikogo przekonywać – jak powszechnie wiadomo, czynnik ten w istotny sposób wpływa np. na zużycie paliwa.

Azot wydłuża żywotność felg

Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem azotu są jego specyficzne właściwości. Ten bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku, a przy tym niepalny gaz jest przede wszystkim wolny od wilgoci.

- Cechy te docenią przede wszystkim właściciele felg stalowych, szczególnie narażonych na występowanie korozji.- mówi Łukasz Bazarewicz - Przy pompowaniu kół tradycyjną metodą prędzej czy później z powietrza wytrącić się może woda, która wchodząc w reakcję z metalem spowoduje występowanie nalotów i w konsekwencji utratę szczelności.

Zastosowanie azotu sprawi, iż zdecydowanie rzadziej będziemy musieli fatygować się do serwisu celem dopompowania kół, a także wydłuży żywotność naszych felg.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl