Pomnik nawiązaniem do patrona
W tym roku Jagiellonia Białystok świętuje 100. rocznicę powstania. Przez panującą pandemię kilku wydarzeń celebrujących tę wyjątkową okoliczność nie uda się zorganizować, ale niektóre plany zostaną zrealizowane i to w 100 procentach. Mowa tu np. o pomniku, który z inicjatywy kibiców stanie pod białostockim stadionem. Przedstawiać on będzie Antoniego Komendo-Borowskiego oraz Juliana Buchcika, czyli zasłużone postacie dla klubu i miasta.
- Pomysł na budowę pomnika zrodził się w 2019 r., gdy stadion miejski otrzymał patronat 42. Pułku Piechoty. To jednostka zasłużona dla Białegostoku, która działała na płaszczyźnie społecznej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowej. 42. Pułk Piechoty był protoplastą białostockiego sportu. To właśnie na terenie tej jednostki mieściło się najstarsze boisko w mieście, a dokładnie przy ul. Traugutta. Ono było główną areną sportową Białegostoku aż do 1926 r., a więc do momentu, kiedy wybudowano stadion zwierzyniecki. Formacja sportowa 42. Pułku Piechoty była w tamtych czasach najsilniejszą nie tylko w mieście, ale też w całym województwie. W tym roku obchodzi stulecie, które postanowiliśmy uczcić w taki sposób, aby odnieść się do jej początków - mówi Jarosław Dunda, kustosz Jagiellonii Białystok.
Zbieranie funduszy na budowę pomnika cały czas trwa
Rzeźba, która sfinansowana zostanie ze zbiórki publicznej organizowanej przez kibiców, przedstawiać będzie pierwszego białostoczanina, który zagrał w reprezentacji Polski (Antoni Komendo-Borowski) oraz trenera i działacza białostockiej Jagiellonii, jak też założyciela miejscowego OZPN-u (Julian Buchcik).
Przewidywany koszt budowy pomnika to 210 tys. zł. W tej chwili sympatykom Dumy Podlasia udało się pozyskać ok. 14. tys. zł.
Zbiórka pieniędzy odbywa się poprzez wpłaty na konto bankowe. Kibice Jagi stworzyli także specjalną
stronę internetową, na której można przeczytać najważniejsze fakty z życia Antoniego Komendo-Borowskiego oraz Juliana Buchcika. Zawiera ona również niezbędne dane przydatne do robienia przelewu, jak też umożliwia śledzenie aktualnego postępu gromadzenia funduszy.