Pomagają od 25 lat. Nowy budynek hospicjum będzie wkrótce gotowy
25 lat temu, 23 listopada 1987 r. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i rozpoczęło organizację opieki domowej dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Anna Dycha
Liczba chorych objętych opieką i leczeniem paliatywnym w hospicjum wynosi rocznie ok. 300, a dotychczas przekroczyła 3000 osób. Do hospicjum Dom Opatrzności Bożej przyjmowani są chorzy nie tylko z Białegostoku, ale także z południowej i środkowej części woj. podlaskiego. Ich wzrastająca liczba sprawiła, że Towarzystwo podjęło decyzję o dobudowie skrzydła do budynku przy ul. Sobieskiego. Prace trwają od 2009 r. Pomocą są darowizny ludzi dobrej woli, firm, stowarzyszeń, ale także wpływy z odpisu 1% podatku.
Nowy budynek niebawem będzie gotowy. Na pewno nie jest to już plac budowy. Wnętrza są już w dużej mierze wykończone, łazienki mają ułożoną ceramikę, a sale chorych czekają na wniesienie łóżek.
- Towarzystwo dokłada starań, aby oddać część sal w tym roku i tym samym rozszerzyć liczbę miejsc, którymi dysponuje hospicjum. Dzięki temu udałoby się od stycznia 2013 r. rozszerzyć kontrakt z NFZ-em na tych dodatkowych pacjentów. Wszystko po to, aby zminimalizować listę osób oczekujących na dostanie się do hospicjum. Niestety, wciąż kolejki te są długie i nie każdy doczeka się na swoją kolej – mówi Jan Kondzior, zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum.
Białostockie hospicjum powstało w 1987 roku. Członków towarzystwa łączyła wspólna idea: opieka nad ludźmi przewlekle i ciężko chorymi głównie w zaawansowanej chorobie nowotworowej. Początkowo kilka zespołów złożonych z lekarza, pielęgniarki, niekiedy wolontariusza, odwiedzało chorych w domu, po wezwaniu telefonicznym. Z czasem oczywistą stała się potrzeba stworzenia hospicjum stacjonarnego. I tak w 1992 r. w przeznaczonym początkowo do wyburzenia, a później wyremontowanym przez TPCH domu przy ul. Świętojańskiej 1 C udało się zainstalować 5 łóżek, by w ten sposób powstała pierwsza tego typu placówka w Polsce. Szybko okazało się, że potrzebny jest większy obiekt, spełniający wymogi stawiane stacjonarnym placówkom służby zdrowia. Z budynków zaoferowanych przez Urząd Miasta Towarzystwo zdecydowało się na przejęcie w dzierżawę wieczystą i rekonstrukcję zabytkowego XIX-wiecznego piętrowego domu przy ul. Sobieskiego 1. Minęło 10 lat nim obiekt o pow. 800 m kw, dysponujący 16 łóżkami (z czasem dostawiono dalsze 7) był gotowy. Remont i wyposażenie hospicjum to głównie owoc ofiarności darczyńców.
Wizualizacja nowej części hospicjum - Prostyl Białystok
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl