Aktualności

Wróć

Polsko-białoruską granicę próbowali przekroczyć obywatele 42 różnych krajów

2023-05-29 10:44:51
Niemal 290 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się do Polski. Pogranicznicy zatrzymali też kilku pomocników.
SG
Minionej doby (28.05) polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć aż 148 cudzoziemców, m.in. obywateli Nepalu, Indii, Jemenu, Pakistanu. 53 osoby na widok patroli polskich zawróciły na Białoruś. Tego dnia za pomocnictwo zatrzymano 6 osób, którzy usiłowali przewieźć w głąb Europy Zachodniej 22 cudzoziemców.

- Funkcjonariusze Straży Granicznej w miejscowości Nowosady zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził 4 obywateli Afganistanu i obywatela Iranu oraz obywatela Uzbekistanu wiozącego 5 obywateli Afganistanu. Dwóch obywateli Gruzji przewożących 3 obywateli Syrii i obywatela Jemenu zatrzymali w Hajnówce, a w Świnorojach obywatela Białorusi, który przewoził 6 nielegalnych migrantów (4 obywateli Sri Lanki, obywatela Indii i Pakistanu). Natomiast obywatela Ukrainy, który wiózł 3 obywateli Jemenu zatrzymali w Sobolewie funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach wspólnie z policją - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału SG.

W sobotę (27.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 32 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywatele Indii i Jemenu. Zatrzymani cudzoziemcy posiadali rosyjskie wizy wydane w ostatnich dniach.

Z kolei w piątek (26.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 107 osób, m.in. obywatele Etiopii i Maroka. Na odcinku pod odpowiedzialnością placówki Straży Granicznej w Płaskiej, 4 obywateli Kongo, 2 obywateli Indii i 2 obywateli Mauretanii nielegalnie przeprawili się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Tego dnia zatrzymano również kuriera, obywatela Ukrainy, który przewoził 6 Afgańczyków. Do zdarzenia doszło na terenie służbowej odpowiedzialności placówki SG z Białowieży.

Wobec wszystkich kurierów oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Zatrzymanym cudzoziemcom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do lat 8. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

W tym roku na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano nielegalnych migrantów pochodzących z 42 różnych państw.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl