Kraj i Świat

Wróć

Polskie województwa zaktywizują się w Brukseli

2011-05-31 00:00:00
W ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej szesnaście przedstawicielstw polskich regionów w Brukseli wspólnie zorganizuje cykl czterech konferencji na wysokim szczeblu oraz przyjęcie wigilijne. Cykl wydarzeń odbędzie się pod patronatem Polskiej Prezydencji.
Tematy czterech konferencji wiążą się z interesem władz regionalnych i lokalnych oraz priorytetami polskiej Prezydencji.

Przedstawicielstwa województw w Brukseli przygotują od września do listopada 2011 cztery konferencje. Na pierwszej z nich będą przedstawiane Transeuropejskie Sieci Transportowe TEN-T w kontekście rozwoju regionalnego z zaznaczeniem, iż polityka transportowa - ze względu na ogromne znaczenie dla rozwoju poszczególnych regionów - powinna być połączona z innymi politykami UE.

Kolejne spotkanie będzie dotyczyć Miejskiego wymiaru Polityki Spójności. W jego trakcie planowana jest dyskusja na temat roli miast w realizacji polityk europejskich i znaczeniu szczebla lokalnego dla osiągnięcia strategii Europa 2020.

Konferencja Wymiar lokalny i regionalny Partnerstwa Wschodniego poruszy zagadnienie Partnerstwa Wschodniego, zainaugurowanego w 2009 r. przez Polskę i Szwecję. Ma się przyczynić do zbliżenia i integracji pomiędzy krajami Europy Wschodniej oraz Unii Europejskiej.

Ostatnie spotkanie - Perspektywa regionalna: Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego - przedstawi zagadnienia dotyczące transferu wiedzy i innowacji.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Brukseli odbędzie się polska Wigilia. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania polskich grup artystycznych oraz tradycji regionalnych (np. potraw, sztuki, rzemiosła). Tym samym, zgodnie z priorytetami Prezydencji, stanie się pretekstem do promocji Polski jako kraju zakorzenionego w tradycji, spoglądającego jednocześnie w przyszłość.

Wydarzenia będą adresowane do posłów Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów i biur regionalnych. Wśród prelegentów znajdą się wysocy przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Ministrów RP, członkowie Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów czy przedstawiciele polskich województw.

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpocznie się 1 lipca.
E.S.