Kultura i Rozrywka

Wróć

Polski kandydat do Oscara. Film Powidoki w kinach [WIDEO]

2017-01-12 17:54:09
Powidoki to intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Ostatni film Andrzeja Wajdy jest poświęcony Władysławowi Strzemińskiemu. Film ma premierę w piątek (13.01) w sieci Helios.
materiały dystrybutora
Władysław Strzemiński to artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Powidoki są opowieścią o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka. Wajda jak nikt, potrafi w uniwersalny, a jednocześnie subtelny sposób wydobyć z niemalarskiego świata niedostrzegalne obrazy i sycić nimi widza.



Powidoki to ostatni wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę film. Jest polskim kandydatem do Oscara.

Drugą premierą - także polską - jest Konwój. W jednym z największych aresztów śledczych, kierowanym przez dyrektora Nowackiego (Janusz Gajos), dochodzi do zabójstwa więźnia. Rozpoczyna się śledztwo. Na przesłuchanie zostaje wezwany sierżant Berg (Przemysław Bluszcz), jeden z uczestników konwoju sprzed dwóch lat, o którego przebiegu nikt nigdy nie chciał opowiadać, a który może mieć coś wspólnego z popełnioną zbrodnią. Mimo zmowy milczenia, dociekliwy prokurator (Łukasz Lewandowski) zaczyna stopniowo odkrywać szokującą prawdę… Konwój, dowodzony przez sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz), transportował przestępcę, pseudonim Nauczyciel (Ireneusz Czop), oskarżonego o zamordowanie dwóch funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin. Więzień został uznany za niepoczytalnego i skierowano go do szpitala psychiatrycznego. Nie wszyscy pogodzili się z takim scenariuszem.



Wśród nowości jest też brytyjski horror Autopsja Jane Doe. Na odludziu znaleziono ciało pięknej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że ofiara nie zmarła śmiercią naturalną. Dwaj patolodzy sądowi - ojciec i syn - muszą w ciągu jednej nocy ustalić przyczynę zgonu. To najlepsi specjaliści w mieście, pokładający bezgraniczną wiarę w siłę ludzkiego rozumu. Pracują metodycznie i spokojnie, odrzucając tropy, których nie da się wyjaśnić naukowo. Wkrótce jednak zmuszeni będą zweryfikować wszystkie swoje przekonania. Gdy zaczną pojmować sens prawdy, na której trop wpadli, będzie już za późno na odwrót. A nic, z czym się dotąd zetknęli nie przygotowało ich na konfrontację z tak niepojętym koszmarem.



Na wielbicieli fantasy czeka Wielki mur - historia elitarnej jednostki do spraw specjalnych próbującej uczynić z jednej z najbardziej ikonicznych budowli świata - Wielkiego Muru Chińskiego - ostatni bastion dla ludzkości. W fotelu reżyserskim zasiadł sam Zhang Yimou, twórca filmów Zawieście czerwone latarnie, Dom latających sztyletów i Cesarzowa. W obsadzie: Matt Damon, Willem Dafoe, Pedro Pascal oraz wielkie gwiazdy kina chińskiego - Lin Genxin i Zheng Kai.



Ostatnia premiera w Heliosie to Kot Bob i ja - niezwykła, poruszająca historia uzależnionego od narkotyków ulicznego grajka Jamesa Bowena, któremu w powrocie do rzeczywistości i normalnego życia pomógł... kot. Rudy, pewny siebie, chadzający (jak to kot) własnymi ścieżkami, niezależny, chimeryczny kot o najbardziej zwykłym imieniu - Bob. Ale to wszystko, co jest w nim zwykłego.



W kinie Forum premierę ma włoska komedia Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie z Kasią Smutniak w jednej z głównych ról. Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego sms-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać.



Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl