Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej
W piątek (1.07) rozpoczyna się przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. Obejmiemy je po półrocznej prezydencji Węgier.
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności UE. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Polska prezydencja rozpoczyna się w czasie, gdy przed Unią stoi wiele poważnych wyzwań, tak gospodarczych, jak i społecznych.
Celami najbliższych sześciu miesięcy będzie dążenie do pogłębienia integracji unijnego rynku, co zaowocuje większym tempem wzrostu gospodarczego. Będą to także starania o dalsze rozszerzenie Unii (Chorwacja) i zacieśnioną współpracę z sąsiadami, co zagwarantuje większą stabilność tego regionu świata, tak na południu jak i na wschodzie. Inny cel to wzmacnianie energetycznego, żywnościowego i militarnego bezpieczeństwa Europy. W trakcie polskiej prezydencji rozpoczyna się też bardzo ważna dyskusja o nowym budżecie dla Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Dzisiaj w Warszawie premier Donald Tusk gości przewodniczącego Rady Unii Europejskiej Hermana van Rompuy'a, przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz premiera Węgier Viktora Orbána, od którego symbolicznie odbierze przewodnictwo w Unii.
E.S.