Polska 2050 proponuje karniaki dla urzędników, wsparcie psychiatrii i lepszy transport
Działacze Polski 2050 w woj. podlaskim przedstawili założenia programu Polska na szóstkę. Najwięcej rozwiązań kierują do przedsiębiorców.
Malwina Witkowska
Jesteśmy zmęczeni niemrawymi rządami PiS-u
Działacze Polski 2050 w Podlaskiem przedstawili propozycje programowe partii, które chcą zrealizować zarówno w skali krajowej, jak i regionalnej.
- Jesteśmy zmęczeni niemrawymi rządami Prawa i Sprawiedliwości, bo bardzo dużo widzimy tego, co się złego dzieje - powiedział Maciej Żywno, wiceprzewodniczący partii Polska 2050. - Dzisiaj chcemy pokazać, co możemy zrobić, abyśmy mieli poczucie satysfakcji, że mieszkamy w Polsce, w kraju na szóstkę.
Wsparcie psychiatrii i nacisk na jęz. angielski
Polska na szóstkę to nowy program Polski 2050, który został już zainaugurowany przez Szymona Hołownię. Jego pierwszym punktem jest zreformowanie polskiej szkoły tak, aby wszystkie dzieci po szkole podstawowej bez żadnych korepetycji znały język angielski na poziomie B1. Aktualnie na takim poziomie uczą się licealiści, a nawet co poniektórzy studenci.
Kolejnym punktem jest wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży.
- Jako matka i nauczycielka wiem, jak bardzo ważne jest to, by dziecko czuło się ze sobą dobrze, by było wspierane. Dlatego jako Polska 2050 proponujemy, by w przypadku, gdy dziecko nie może dostać się na wizytę do psychiatry w przeciągu miesiąca, państwo będzie zobowiązane, aby zrefundować koszt prywatnej wizyty - przekazała Eliza Cybulko, członkini Polski 2050 w Podlaskiem.
Punktualny transport publiczny
Według Polski 2050, Polki i Polacy mają prawo oczekiwać punktualnego transportu publicznego.
- W przypadku, gdy pociąg dalekobieżny spóźnia się więcej niż 30 minut, to państwowy przewoźnik będzie zobowiązany do zwrócenia kosztu naszego biletu - przedstawia kolejny pomysł Monika Drozdowska, członkini Polski 2050 w Podlaskiem.
Partia zwraca także uwagę na rozwój i dostępność transportu publicznego.
- Namawia się nas, abyśmy korzystali z transportu. Jako młodzi ludzie chętnie to robimy, zwłaszcza lubimy korzystać z kolei. Jeszcze do niedawna była to najtańsza opcja podróży międzymiastowych, ale nie możemy na niej polegać, jeżeli musimy jechać pociągami z przesiadkami, a nie można ufać, że 45 minut wystarczy na przesiadkę - podkreśliła Drozdowska.
Rozwiązania dla przedsiębiorców
- Jako osoba od wielu lat współpracująca z przedsiębiorcami, widzę jak ostatnie lata wpływają na trudności w prowadzeniu biznesu. Brak przewidywalności prawa, ciągłe zmiany przepisów, czasami dosłownie przez noc, utrudniają życie księgowym, przedsiębiorcom, doradcom podatkowym. Stopień skomplikowania tego staje się absurdalny - oznajmił Maciej Dybowski, członek zarządu regionu podlaskiego Polski 2050.
Tymczasem Polska 2050 chce, aby przez 3 lata po wyborach nie było żadnych zmian w PIT, CIT i VAT. Po tym okresie zmiany dotyczące najważniejszych podatków będą mogły być dokonywane raz w roku. Ponadto podatek VAT płacony miałby być wyłącznie od zapłaconych faktur.
- Kolejnym punktem jest zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej tak, aby rzeczywiście była składką, nie podatkiem ratującym budżet państwa. Chcemy, aby była to stała kwota dla wszystkich przedsiębiorstw - zaznaczył członek zarządu.
Karniaki dla urzędników
Maciej Biernacki, radny Rady Miejskiej w Białymstoku podkreślił, że jako partia chcą ułatwić życie przedsiębiorcom, czyli tym, którzy napędzają gospodarkę.
- Chcemy państwa, które działa, a nie które rozdaje. Dlatego nasza propozycja dla przedsiębiorców uzupełniana jest takimi kwestiami jak domniemanie niewinności podatnika. Wiele jest takich przykładów w Polsce, gdzie urząd skarbowy wywrócił do góry nogami firmę, która dobrze prosperowała zamrażając ich majątek. Przez to firma traciła płynność finansową, nie była w stanie regulować swoich należności i przez decyzje urzędników, musiała zostać zamknięta. Nawet jeżeli później urzędnik stwierdził, że pochopnie zadziałał, to firmy już nie było - stwierdził Biernacki.
Według partii, zamrożenie majątku możliwe powinno być tylko po decyzji sądu, a nie urzędu skarbowego. Ponadto proponuje karniaki za błędy i opóźnienia urzędników na rzecz obywateli i obywatelek.
- Jeżeli obywatel czegoś nie dopełni to okej, może być ukarany. Ale to samo powinno dotyczyć urzędnika, którego decyzje mogą szkodzić przedsiębiorcom - grzmiał radny.
Propozycje dla mikrofirm
Łukasz Nazarko, pełnomocnik ds. programu Polski 2050 chce wprowadzenia dla mikroprzedsiębiorstw prostych rozwiązań, które ułatwią im funkcjonowanie: przyjaznych zasad interpretacji podatkowych i zwiększenia skuteczności sądów gospodarczych.
- Czas postępowania sądowego w ostatniej dekadzie zwiększył się niemal dwukrotnie. To są często postępowania, od których zależy być lub nie być rodzinnych firm i majątków. Dlatego chcemy zwiększenia obsady sądów gospodarczych, a prostsze postępowania przekazać asesorom sądowym - zaproponował.
Partia proponuje również, aby zasiłek chorobowy pracownika od pierwszego dnia opłacany był przez ZUS, nie przez przedsiębiorcę.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl