Nauka

Wróć

Politechnika zaprasza na darmowe kursy dla osób z Ukrainy. Już można się zgłaszać

2022-03-17 16:03:30
Politechnika Białostocka wspólnie z Fundacją Dialog uruchamia kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają do nas przed konfliktem zbrojnym. Z zajęć będą mogły skorzystać nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorośli.
Malwina Witkowska
24 lutego na terenie Ukrainy wybuchła wojna. Kraj ten został najechany przez rosyjskiego agresora. Wiele osób uciekając przed konfliktem zbrojnym przyjechało do Polski, by szukać schronienia. Część z nich znalazło się w Białymstoku. Teraz muszą nauczyć się żyć, przynajmniej przez jakiś czas, w nowej rzeczywistości, poza swoją ojczyzną. Nie jest to jednak łatwe, chociażby ze względu na barierę językową. Dlatego Politechnika Białostocka wpadła na pomysł zorganizowania kursu dla uchodźców.

- Cała inicjatywa zorganizowania kursu dla obywateli Ukrainy uciekających przed konfliktem zbrojnym narodziła się tak naprawdę z jednego telefonu. To jest inicjatywa oddolna. Do jednej z koleżanek przyszedł telefon od znajomej, która gości u siebie osoby z Ukrainy. Powiedziała ona o potrzebie zorganizowania takich kursów. Zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc, skontaktowaliśmy się z różnymi instytucjami, przede wszystkim Fundacją Dialog, dlatego, że oni mają bezpośredni kontakt z uchodźcami. My jako LO PB za zgodą pani rektor udostępniliśmy przestrzeń, gdzie będą odbywać się zajęcia – mówi Tomasz Buczkowicz, wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, który działa też w Fundacji na rzecz rozwoju PB.

Ideą organizowanych zajęć będzie przede wszystkim przełamanie bariery językowej. Nie będzie to kurs certyfikowany czy zaawansowany. Chodzi w nim przede wszystkim o to, by osoby, które przyjeżdżają do Białegostoku umiały się komunikować, uzyskać niezbędne informacje czy zrobić chociażby zakupy w sklepie.

- Taki kurs przewidujemy na około 20 godzin takich intensywnych zajęć. Mamy już grupę nauczycieli ochotników, którzy bezpłatnie podjęli się tego zadania. Są to osoby z bardzo różnym doświadczeniem, są to glottodydaktycy, nauczyciele języka polskiego, a także nauczyciele języków obcych. Już w tej chwili mamy informację, że chociaż mimo tego, że dopiero dzisiaj informujemy o akcji, to zainteresowanie jest bardzo duże i będzie rosło – mówi Buczkowicz.

Ukraińcy już czekają na kurs

W przyszłym tygodniu zaplanowano spotkanie organizacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli, bowiem nie wszyscy mają wiedzę, jak uczyć języka polskiego jako obcego. Organizatorzy wierzą jednak, że pod koniec drugiego tygodnia ruszą kursy.

- Pracuję z imigrantami i uchodźcami od 3 lat. Powiem szczerze, że potrzeba języka, porozumienia się, jest bardzo ważne. Owszem, najpierw szukają dachu nad głową, wyżywienia, ale trzecie pytanie dotyczy nauki języka - mówi Julija Kościna - asystent cudzoziemca Fundacji Dialog, dodając, że kursami zainteresowanych już jest ponad 60 Ukraińców.

Zajęcia będą prowadzone popołudniami i w weekendy. Nauczyciele, którzy chcieliby włączyć się do pomocy wciąż mogą się zgłaszać do organizatorów kursów.

- Po znalezieniu pierwszej opieki te osoby, które przyjeżdżają proszą, pytają o zasady możliwości znalezienia pracy, uregulowania swojego pobytu oraz nauki języka polskiego, ponieważ chcą normalnie funkcjonować i chcą być samodzielne - mówi wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i podkreśla, że inicjatywa Politechniki jest dobra i bardzo potrzebna.

- Jeśli chodzi o instytucje publiczne, to można powiedzieć, że współpraca jeśli chodzi o uchodźców z Ukrainy jest modelowa – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. - Jeszcze dzisiaj będziemy wysłali do białostockich szkół informacje, że te kursy będą działały.

Wiceprezydent zapewnił też, że pomoże w poszukiwaniu kolejnych nauczycieli, szczególnie, że na dzień dzisiejszy w szkołach jest już 441 uczniów (dwa dni temu było ich 330).

Osoby, które chciałyby się zgłosić na taki kurs, mogą kontaktować się z Fundacją Dialog przy ul. ks. Adama Abramowicza, dzwonić pod nr tel.: +48 85 742 40 41 lub +48 664 765 111 oraz wysyłając e-mail na adres ukraina@fundacjadialog.pl.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl