Politechnika osiągnęła wiek emerytalny i hucznie świętowała
W czwartek (1.12) Politechnika Białostocka obchodziła swoje święto. Z tej okazji nadano tytuły Złotych Absolwentów Politechniki, wyróżnienia dla najlepszych studentów i doktorantów, a także odznaczenia państwowe.
MN
1 grudnia 1949 r., decyzją ówczesnego Ministra Oświaty, powołana została Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą dzisiaj znamy pod nazwą Politechnika Białostocka.
Rokrocznie pierwszego dnia grudnia odbywa się Święto Politechniki. Podczas uroczystego posiedzenia senatu uczelni wręczane są nominacje profesorskie, doktorskie oraz habilitacyjne, nagradzani są także najlepsi studenci. Oficjalnie wręczane są także państwowe odznaczenia – medale za wieloletnia pracę i Krzyże Zasługi, a także Medale Komisji Edukacji Narodowej.
- Uważam, że jest to tradycja potrzebna każdej uczelni – nie tylko naszej – mówi prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki. - Tradycja, która co 5 lat na okrągłą rocznicę, przybiera bardziej okazałą formę. W tym roku jest z tych mniej okrągłych, ale też duża.
Od tego roku nowością jest wprowadzenie nagrody Złotego Absolwenta Politechniki. To wyróżnienie otrzymali prof. Czesław Miedziałowski z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (w kategorii Nauka), inż. Jan Zadykowicz z firmy Jazon (w kategorii Menadżer), mgr inż. Wojciech Nowicki - brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 (Sztuka, sport i inne osiągnięcia) oraz dr inż. Artur Łuniewski ze spółki Astwa (Młody inżynier).
Osiągniecie wieku 67 lat oznacza, że Politechnika może odejść na emeryturę. Na pewno jednak władze uczelni nie zamierzają wysłać jej na odpoczynek. Z każdym rokiem studenci mają coraz więcej sukcesów międzynarodowych. Przekłada się to na renomę Politechniki, która ściśle współpracuje np. z chińskim Zhejiang University Ningbo Institute of Technology.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl