Nauka

Wróć

Politechnika i Sieć Badawcza Łukasiewicz łączą siły. To ważne dla rozwoju wielu branż

2021-12-13 11:56:10
Największa uczelnia techniczna w regionie podpisała porozumienie z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Wspólne projekty będą koncentrować się wokół rozwoju wielu branż.
PB
Politechnika Białostocka i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały porozumienie. Ma to duże znaczenie i przełożyć się na aktywność instytutów Łukasiewicza w naszym regionie. Wspólne projekty będą dotyczyły m.in. logistyki, transportu, budownictwa. Nauk o środowisku, informatyki, mechaniki, branży elektronicznej oraz elektrycznej.

– Jako Łukasiewicz chcemy działać perspektywicznie i w skali międzynarodowej, a do tego potrzebujemy silnych partnerów, którzy pomogą nam przełożyć wyniki badań naukowych na racjonalną korzyść dla przedsiębiorców. W obszarze współpracy widzę ogromny potencjał i cieszę się na wspólne projekty badawczo- rozwojowe. Jestem przekonany, że stworzą one nie tylko przestrzeń dla rozwoju firm w regionie, ale zainicjują powstanie zaawansowanych technologii, na których wdrożeniu skorzysta cała polska gospodarka – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Z kolejnego porozumienia cieszą się też władze uczelni:

– Politechnika Białostocka jest uczelnią, która kładzie zdecydowany nacisk na współpracę z otoczeniem gospodarczym – mówi Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. –  Nasze laboratoria cieszą się zasłużoną renomą. Świadczą o tym od lat wykonywane ekspertyzy i badania zlecane przez przedsiębiorców i instytucje otoczenia gospodarczego i społecznego. Cieszę się, że zawarte dziś porozumienie stwarza nam możliwość poszerzenia obszarów badawczych wspólnie z naukowcami Sieci Badawczej Łukasiewicz. Mam nadzieję, że osiągnięte wspólnie efekty badań znajdą też realne zastosowanie w poszczególnych gałęziach wiedzy. Zostaną wdrożone z korzyścią dla rozwoju nauki i przyniosą wymierne korzyści przedsiębiorcom.

Miesiąc temu w Łukasiewiczu powstało Centrum Foresightu i Współpracy Międzynarodowej. Projekt ten ma na celu wspieranie i łączenie przedsiębiorców poszukujących nowych, innowacyjnych możliwości badawczych oraz wspólnemu odnajdowaniu odpowiedni na wyzwania społeczne. Z Siecią Badawczą współpracuje już 10 międzynarodowych instytucji, m.in. ISI Fraunhofer, brytyjski University of Manchester, irlandzki Science Foundation Ireland czy austriacki Austria Institute of Technology.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl