Nauka

Wróć

Politechnika Białostocka zacieśnia współpracę z Chinami

2016-06-14 16:48:42
We wtorek (14.06) Senat PB przyznał prof. Hao Wang, prodziekanowi Szkoły Zarządzania jednej z chińskich uczelni, tytuł profesora honorowego. Uroczystość podkreśliła, jak ważna jest wymiana doświadczeń pomiędzy dwoma ośrodkami akademickimi.
Kamila Ausztol
Współpraca Polski z Chinami w ostatnim czasie jest coraz bardziej aktywna, nie tylko pod względem gospodarczym, ale także naukowym. Potwierdzeniem tego jest wtorkowa uroczystość na Politechnice Białostockiej, podczas której prof. Hao Wang z Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach otrzymał tytuł honorowego profesora białostockiej uczelni.

- Współpraca z Ningo Institute of Technology jest istotnym elementem strategii rozwoju uczelni i wydziału. Ningo jest potężnym ośrodkiem. To największy port handlowy świata, który gwarantuje wymianę doświadczeń na poziomie globalnym. Cieszy nas bardzo, że właśnie PB wybrana została partnerem chińskiej uczelni – komentował prof. Joanicjusz Nazarko, dziekan Wydziału Zarządzania PB.

Porozumienie zawarto jednak już wcześniej, przy okazji powołania w czerwcu 2015 r. Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauki o Usługach jako zalążka szerszej współpracy dydaktycznej nie tylko polsko-chińskiej, ale także o zasięgu europejskim i globalnym. Jego dyrektorem jest właśnie prof. Hao Wang, a ze strony PB funkcję tę pełni prof. Joanicjusz Nazarko.

Od dwóch lat PB organizuje także szkołę letnią, w ramach której studenci Wydziału Zarządzania wyjeżdżają na miesiąc do Chin. W ubiegłym roku była to grupa 30-osobowa, w te wakacje uda się tam 20 osób. Dzięki tym wyjazdom białostoczanie mogą poznać chińskie spojrzenie na logistykę, zaś studenci z Ningbo uczestniczą w projektach na PB.

Prof. Hao Wang jest piątym wykładowcą, który otrzymał tytuł profesora honorowego PB, zaś pierwszym zagranicznym. W 2014 r. odbył miesięczną wizytację na Wydziale Zarządzania, co pozwoliło mu zapoznać się z tutejszym systemem nauczania oraz rozpocząć starania o lepszą współpracę polsko-chińską. W efekcie powstał projekt o nazwie Nowy Jedwabny Szlak, który zakłada wymianę doświadczeń w dziedzinie gospodarki i logistyki. Wykładowcy Zhejiang University Ningbo Institute of Technology mają nadzieję, że uda się ją rozszerzyć także na inne płaszczyzny, m.in. kulturalną.
Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl