Nauka

Wróć

Politechnika Białostocka wprowadza nowy kierunek studiów

2021-05-27 07:57:55
Jedna z największych technicznych uczelni wyższych na wschodzie dla absolwentów szkół średnich przygotowała nowy kierunek studiów.
Gabriela Kościuk / PB
Zawód przyszłości?

Politechnika Białostocka (PB) uruchamia nowy kierunek studiów I stopnia – energetyka cieplna.

- Uruchomienie tego kierunku to wydarzenie o przełomowym charakterze w edukacji w tej dziedzinie wiedzy – mówi prof. dr hab. inż. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego PB.

Nabyta wiedza oraz umiejętności umożliwią absolwentowi staranie się o m.in. uzyskanie uprawnień budowlanych, uzyskanie certyfikatu potrzebnego w realizacji prac dotyczących urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, uzyskanie uprawnień instalacyjnych w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych.

- Po raz pierwszy udało się przełamać ograniczenie występujące w działalności zawodowej w energetyce cieplnej: specjaliści energetycy kończący wydziały mechaniczne nie mieli dostępu do uprawnień budowlanych instalacyjnych niezbędnych do projektowania, nadzoru i realizacji prac, zaś specjaliści w zakresie technologii instalacyjnych kończący wydziały budownictwa bądź ochrony środowiska mieli utrudniony dostęp do uprawnień energetycznych bądź chłodniczych - informuje prof. Butrymowicz.

Coraz większe zapotrzebowanie

Absolwenci kierunku zdobędą wykształcenie sprofilowane w zakresie energetyki cieplnej, chłodnictwa i klimatyzacji. Będą posiadali kompetencje zawodowe w obszarze czystych technologii energetycznych, technologii wytwarzania chłodu oraz zagadnień cieplno-przepływowych występujących w nowoczesnym przemyśle, inżynierii środowiska i budownictwie.

- Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest bardzo duże w całej Polsce, w tym także w województwie podlaskim zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym – przypomina dr hab. Jolanta Piekut, prodziekan ds. studenckich i kształcenia z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.

Po studiach na tym kierunku absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy w: przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła oraz przemysłu spożywczego i chemicznego.

- Od kilku lat obserwuje się silny rozwój technologii konwersji energii, w tym wykorzystujących źródła odnawialne, oraz rozwoju pro-ekologicznych technologii chłodniczych i klimatyzacyjnych. Dotychczasowe systemy pracujące w tym zakresie wymagają modernizacji lub wręcz zastąpienia nowymi, spełniającymi obowiązujące restrykcje związane z wykorzystaniem energii pierwotnej oraz oddziaływaniem na środowisko naturalne. W związku z tym należy się spodziewać, że w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na nowe bardziej ekologiczne i bardziej ekonomiczne rozwiązania - podsumowuje prodziekan.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl