Politechnika Białostocka uruchamia nowy kierunek studiów
W roku akademickim 2023/2024 Wydział Inżynierii Zarządzania przygotował nową, bardzo ciekawą propozycję dla przyszłych studentów. Zarządzanie finansami i rachunkowość to kierunek studiów licencjackich, który zostanie uruchomiony w październiku.
Dariusz Piekut/PB
Studenci Politechniki Białostockiej, na nowym kierunku studiów dowiedzą się, w jaki sposób zarządzać finansami, a także zdobędą cenne doświadczenie i kompetencje podczas praktyk zawodowych, które będą trwały sześć miesięcy.
- Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z przedsiębiorstw: księgowych, doświadczonych kierowników i dyrektorów, biegłych rewidentów, doradców podatkowych. Warto dodać, że program studiów powstał we współpracy z liderami rynku finansowego: bankami, kancelariami rachunkowo-podatkowymi, czy urzędami. Instytucje te ochoczo deklarowały możliwość przyjmowania studentów na staże, co często wiąże się z późniejszym zatrudnieniem naszych absolwentów - powiedziała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania.
Studenci mogą się spodziewać praktycznych przedmiotów związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych, analizą finansową, raportowaniem zarządczym, rozliczeniami PIT, CIT, VAT, obsługą programu Płatnik, czy prowadzeniem ksiąg rachunkowych na komputerach.
– Kierunek daje studentowi możliwości wyboru obszaru zawodowego, w którym chciałby się rozwijać. Już po pierwszym roku studiów oferujemy dwie specjalności. Student może wybrać zarządzanie finansami, co pozwoli mu znaleźć pracę w zawodzie analityka finansowego, czy kontrolera finansowego w działach analiz ekonomicznych i finansowych, a także znaleźć zatrudnienie jako pracownik banku, pracownik działów finansowo-księgowych dużych przedsiębiorstw, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, czy giełdy papierów wartościowych. Drugą ścieżką wyboru jest specjalność rachunkowość, dzięki której można rozwijać swoją karierę w profesjach związanych z księgowością, ubezpieczeniami społecznymi oraz podatkami w instytucjach z obszaru administracji publicznej (skarbowej), firm doradztwa podatkowego i rachunkowego, czy prowadzić własny biznes - zaznaczyła dziekan wydziału.
Dr hab. Katarzyna Halicka dodała, że zarobki w obszarze finansów i rachunkowości kształtują się na poziomie niemal 14 tys. zł, czyli więcej niż oferuje sektor usług prawnych czy bankowości. Wynagrodzenie na stanowiskach głównego księgowego plasuje się na poziomie od 14 do 22 tys. zł, tak samo jest w przypadku analityka finansowego.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl