Politechnika Białostocka ma nowe laboratorium
W środę (29.09) na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej ruszyło nowe laboratorium. Dzięki niemu studenci będą mieli możliwość zdobycia wiedzy praktycznej na nowoczesnych maszynach.
PB
Politechnika Białostocka ma nowe Laboratorium Smart Education 4.0. Od środy studenci mogą z niego korzystać. Dzięki temu miejscu będą zdobywać praktyczną wiedzę z zakresu programowania i sterowania obrabiarkami numerycznymi. Nauczą się tam także różnorodnych rodzajów spawania w rozszerzonej rzeczywistości.
- To są przede wszystkim obrabiarki sterowane numerycznie połączone z innymi urządzeniami – robotami, spawarkami – wyjaśnia ideę Laboratorium Smart Education 4.0 dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. To właśnie na tym wydziale otwarte zostało nowe laboratorium. - To są urządzenia, które studenci będą mogli obsługiwać. Do tej pory mieli do dyspozycji profesjonalne maszyny na hali maszyn. Wykładowca pokazywał, jak je obsługiwać. W naszym Laboratorium – studenci będą obsługiwali je sami. Klaster Obróbki Metali zbuduje ich jeszcze kilka w województwie podlaskim, a nasz wykładowca wirtualnie będzie mógł prowadzić w nich zajęcia - dodaje.
Nauka na specjalistycznych maszynach bez wyjazdu do firm
Dotychczas studenci mogli korzystać z takich maszyn jedynie w firmach, z których robili praktyki czy staże. Teraz będą zdobywali praktyczną wiedzę na miejscu. Szczególnie, że maszyny, które się tu znalazły zostały przystosowane do najnowszych technologii, którą jak przyznają pracownicy uczelni - sami będą musieli jeszcze poznać.
- Trzeba będzie się oczywiście douczyć, ale firma Tock Automatyka, która wyposażyła nasze laboratorium ma uprawnienia do wydawania takich certyfikatów – wyjaśnia dziekan Wydziału Mechanicznego.
– Uruchomienie tego laboratorium to praktyczny wymiar idei Smart Education 4.0. Nowe laboratorium jest o tyle potrzebne, że praktyczna wiedza z obsługi maszyn CNC jest bardzo pożądana na obecnym rynku pracy. Laboratorium pozwoli na przykład na praktyczną naukę integracji frezarek i robotów – dodaje Wojciech Borkowski, programista z białostockiej firmy Tock Automatyka, która przygotowała wyposażenie laboratorium. - Osoby mające kwalifikacje do programowania czy integracji maszyn są bardzo poszukiwane. Tacy ludzie są rozchwytywani - dodaje.
Studenci korzystający z maszyn w laboratorium będą mieli również do dyspozycji uczące się roboty, które będą mogli sami zaprogramować. Z kolei jedna z tokarek ma umocowany moduł frezujący – jedna maszyna pozwoli na naukę jednocześnie dwóch technologii obróbki meta, a znajdujący się tam symulator rozszerzonej rzeczywistości spawania nauczy studentów wykorzystania tej techniki bez potrzeby zanieczyszczania środowiska.
- Musimy łączyć naukę z biznesem, bez tego rozwój jest ograniczony – przekonuje Robert Kroplewski, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, jeden z gości konferencji naukowo-biznesowej Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju”, która poprzedziła uruchomienie Laboratorium Smart Education 4.0.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl