Politechnika Białostocka i Enea Ciepło razem będą tworzyć innowacyjne projekty
Politechnika Białostocka i Enea Ciepło podpisały umowę o współpracy. Dzięki temu razem będą współpracować czy innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych.
PB
Politechnika Białostocka podpisała kolejne porozumienie o współpracy
Politechnika Białostocka postanowiła nawiązać kolejną współpracę. Tym razem podpisano umowę z Enea Ciepło. Dziki niej możliwe będzie wykorzystywanie wiedzy naukowców uczelni oraz praktyki specjalistów spółki ciepłowniczej to tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Tworzone wspólnie projekty mają na celu zwiększyć efektywność produkcji i dystrybucji oraz wykorzystaniu ciepła i energii elektrycznej w działalności Enei Ciepło. Do tego w ramach nawiązanej współpracy Enea może też liczyć na wsparcie eksperckie ze strony Politechniki, m.in. przy sporządzaniu ekspertyz oraz opinii do projektów prowadzonych przez spółkę.
- Jestem przekonany, że zawarcie porozumienia o współpracy jest bardzo dobrą decyzją, zarówno dla Enei Ciepło, jak i Politechniki Białostockiej - największej wyższej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce. Liczymy, że na połączeniu sił, specjalistów z Enei Ciepło oraz kadry naukowej Politechniki Białostockiej, w przyszłości skorzystają odbiorcy ciepła. Współpraca spółki ciepłowniczej z uczelnią wyższą umożliwi zidentyfikowanie projektów rozwojowych, które będą mogły być wspólnie realizowane i wdrażane, szczególnie takich, które pozwolą na tworzenie efektywnych technik energetycznych w ciepłownictwie. Liczę, że w tym konkretnym przypadku, synergia pomiędzy światem nauki i biznesu może przełożyć się na komercjalizację innowacyjnych projektów z obszaru ciepłownictwa – powiedział Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.
Skorzystają także studenci
Zawarte porozumienie dotyczy także współpracy Politechniki i Enea Ciepło przy pracach dyplomowych, doktorskich czy habilitacyjnych studentów oraz pracowników uczelni. Studenci będą także mogli liczyć na staże i praktyki w spółce ciepłowniczej. W przyszłości obie strony chcą ściśle współpracować przy organizacji seminariów i konferencji naukowo-badawczych.
– Bardzo się cieszę, że Enea Ciepło docenia innowacyjność prac naszych naukowców i chce korzystać z eksperckiego wsparcia Uczelni. Współpraca z otoczeniem gospodarczym dotyczy dzisiaj każdej sfery działalności uczelni. Kształcenie inżynierów powinno odbywać się przy aktywnym udziale pracodawców. Nasza działalność naukowo-badawcza skupia się na systematycznym rozwijaniu obszarów badawczych w relacji z gospodarką. Ścisła współpraca przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami to jeden z naszych priorytetów. Jestem przekonana, że Enea Ciepło będzie naszym partnerem w każdej z misji Uczelni – stwierdziła Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.
Enea Ciepło wchodzi w skład Grupy Enea, jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce, współodpowiedzialnego za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Białostocka spółka jest centrum kompetencyjnym w dziedzinie ciepłownictwa w Grupie. Enea jest przedsiębiorstwem multipaliwowym wytwarzającym ciepło i energię elektryczną w oparciu o różne nośniki energii: węgiel, biomasę i gaz.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl