Policzono żubry w Puszczy Knyszyńskiej
Sto trzy żubry - tylu doliczyła się specjalna komisja, która badała stan populacji tych zwierząt w Puszczy Knyszyńskiej.
RDOŚ w Białymstoku
Eksperci zaobserwowali podzielenie się dotychczasowego stada liczącego ponad 90 żubrów - na kilka mniejszych. Pojawiło się 15 cieląt, kilka osobników jest chorych, ma kłopoty z poruszaniem się i wyraźnie słabą kondycję. Jednak w ocenie ekspertów żubry w Puszczy Knyszyńskiej są w dobrej kondycji fizycznej, a znaczna liczba młodych żubrów i samic rokuje silną dynamikę i dalszy wzrost liczebności stada.
Specjaliści zwrócili uwagę, że zimą stada koncentrują się na granicy Puszczy i preferują pola uprawne - co powoduje konflikty z rolnikami. Dlatego zalecili działania zmierzające do opracowania pojemności Puszczy Knyszyńskiej, a także polecili kontynuowanie programu polepszania warunków bytowania żubrów, polegającego na zwiększaniu areału uprawianych poletek, zakładaniu łąk i przeciwdziałaniu szkodom - m.in. poprzez dokarmianie żubrów. Komisja zaleca dokarmianie zwierząt już od września.
W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać również m.in. w Puszczy Białowieskiej, w Bieszczadach, Puszczy Boreckiej i na terenie Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego.
Źródło: RDOŚ w Białymstoku
andy