Policja może zmusić siłą do badania trzeźwości
W razie kontroli policja może zażądać od kierowcy poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jeżeli ten odmówi, można przeprowadzić badanie krwi, nawet jeżeli kierowca się na to nie zgadza.
KWP Białystok
Polskie prawo w razie kontroli policyjnej wymaga od osoby kierującej pojazdem mechanicznym poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jeżeli dana osoba utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie badania, policjant może użyć środka przymusu bezpośredniego, czyli innymi słowy zmusić fizycznie do badania.
Kilka miesięcy temu właśnie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał uznał, że stosowanie siły fizycznej w celu przeprowadzenia badań jest sprzeczne z konstytucją RP. Kierowca mógł zwyczajnie odmówić badania krwi i policjant nie może go do tego zmusić. Wszystko zmieniła jednak ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej z maja 2013 r. Stała się ona niejako furtką dla obejścia decyzji Trybunału Konstytucyjnego. To właśnie w myśl ustawy, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, gdzie niezbędne jest ustalenie stanu trzeźwości sprawcy, policjant może doprowadzić kierowcę na badanie krwi nawet wbrew jego woli.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl