Aktualności

Wróć

Polacy o zagadnienia prawne pytają w internecie a nie u specjalistów

2019-10-03 14:31:19
Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować problem prawny ze specjalistą. Zamiast tego szukamy informacji na portalach i forach internetowych – takie wnioski wynikają z badania zrealizowanego z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej.
UM Białystok
Badanie Świadomość prawna Polaków zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w ramach kampanii informacyjnej Adwokat w każdym przypadku organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Polacy poproszeni o ocenę swojej znajomości prawa w 44% przypadków ocenili ją jako dobrą, ale zaledwie 6% badanych było pewnych swojej wiedzy. Natomiast aż 41% naszych rodaków nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Skąd czerpiemy informacje prawne?

W odpowiedziach dotyczących tego, skąd czerpiemy informacje o prawie, najczęściej pojawiał się Internet. 43% Polaków wskazało na specjalistyczne serwisy i portale. Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe - aż 37% Polaków poszukuje informacji właśnie w ten sposób i aż 36% uznaje je za wiarygodne. 27% ankietowanych po poradę zwraca się do znajomych i rodziny. Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny odpłatnie w kancelarii.

- Ze względu na powszechny dostęp do Internetu szukanie porad na serwisach czy forach internetowych jest najprostszym sposobem pozyskiwania informacji. Nikogo nie dziwi, że przeczytanie kilku artykułów o danej kwestii prawnej jest pierwszym krokiem, jaki podejmujemy. Jednak wielce niepokojący jest fakt, że znalezione w ten sposób informacje uznajemy za wiarygodne. Musimy zdawać sobie sprawę, że takie informacje mogą być już nieaktualne lub pisane przez osobę bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Zwykle nie mamy możliwości pełnej weryfikacji autora. Nie ponosi on też żadnej odpowiedzialności za swoje słowa i musimy mieć świadomość, że zastosowanie się do takich porad może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Konsultacja problemu z adwokatem daje nam znacznie większe bezpieczeństwo i pozwala uniknąć późniejszych komplikacji - tłumaczy adwokat Bartosz Wojda z Izby Adwokackiej w Białymstoku.

Z prawem próbujemy radzić sobie sami

Co dziesiąta ankietowana osoba nie skorzystała z pomocy prawnika, chociaż jak przyznała, takiej pomocy potrzebowała. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska było przeświadczenie respondentów, że są w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie (54% przypadków). Kolejno wymieniano brak pieniędzy. Stanowiło to przeszkodę przed uzyskaniem pomocy prawnej dla 26% osób. Z kolei 10% badanych przyznało, że nie wie, gdzie takiej pomocy szukać.

- Brak wiedzy na temat dostępu do pomocy prawnej jest poważnym problemem społecznym. Budowanie świadomości prawnej jest jednym z celów organizowanej przez nas kampanii Adwokat w każdym przypadku. Poprzez wielokanałowe działania chcemy pokazać, że pomoc prawna może być na wyciągnięcie ręki, a adwokaci są w stanie pomóc w wielu sytuacjach z codziennego życia. Jeśli barierą przed uzyskaniem profesjonalnej pomocy są kwestie finansowe, to warto przypomnieć, że istnieją instytucje i punkty, w których poradę prawną można uzyskać bezpłatnie – tłumaczy adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Najczęściej konsultujemy sprawy spadkowe

Jeśli dochodzi do korzystania z usług specjalistów, wśród najczęściej wymienianych problemów znajdują się sprawy spadkowe. Wskazało je 32% osób, które w ciągu ostatnich 5 lat zdecydowały się na wizytę u prawnika. Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane z nieruchomościami (24%), sprawy rodzinne (20%), pomoc przy analizie i zrozumieniu dokumentów (18%) oraz konsultacje w zakresie zatrudnienia (17%). Kiedy decydujemy się na współpracę z prawnikiem, o wyborze specjalisty najczęściej decyduje znajomość odpowiedniej specjalizacji prawa. Taką odpowiedź wskazało 44% ankietowanych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na naszą decyzję, są koszty, jakie musimy ponieść (43% wskazań) oraz rekomendacje rodziny i znajomych (42%). Znacznie mniej istotne (13%) okazują się być certyfikaty oraz dyplomy, które uzyskał dany prawnik.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl