Pół tysiąca osób próbowało przemycić migrantów
W minionym roku pogranicznicy zatrzymali znacznie więcej pomocników, niż w 2021 r. Ponadto niejednokrotnie dochodziło do bardzo niebezpiecznych sytuacji i pościgów.
SG
Pomocnicy biorą od 5000$ od migranta
W minionym 2022 r. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 507 pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy - to o 92 osoby więcej niż w 2021 r.
- Na granicy polsko-białoruskiej w sumie zatrzymano 362 pomocników, z kolei na granicy polsko-litewskiej 145. W porównaniu do roku ubiegłego odnotowaliśmy wzrost ujawnionych osób zaangażowanych w ten nielegalny proceder - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
W 2021 r. łącznie zatrzymano 415 pomocników, w tym na granicy polsko-białoruskiej 362, z kolei na odcinku polsko-litewskim 53. Wśród zatrzymanych osób dominowali obywatele Gruzji, Białorusi, Ukrainy, Polski.
- Niejednokrotnie dochodziło do bardzo niebezpiecznych sytuacji, kiedy to organizatorzy nielegalnego przekroczenia granicy przewożąc już grupy migrantów, ryzykowali ich życie nie zatrzymując się i uciekając z miejsca kontroli - stwierdziła rzeczniczka.
Jak dodała, osoby próbujące nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę już od początku podróży działają w sposób zorganizowany.
- W tym zakresie współdziałają z organizatorami zamieszkałymi poza UE, którzy współdziałają ze służbami granicznymi Białorusi. Koszt usługi polegającej na przewiezieniu migranta z Moskwy do Niemiec waha się od 5 do 8,5 tys. USD od osoby. Z kolei migranci przemycani przez granicę polsko-litewską przeważnie podejmowani są jeszcze na terytorium Litwy. W większości są to osoby, które złożyły wnioski o ochronę międzynarodową i samodzielnie oddaliły się z otwartych litewskich ośrodków dla cudzoziemców - dodała mjr Zdanowicz.
Wciąż próbują
W 2022 roku Polska zakończono budowę bariery ochronnej na granicy Polski z Białorusią. Obecnie kończy się montowanie perymetrii. Pomimo tego, migranci wciąż znajdują sposoby aby ją przekroczyć, bądź próbują ją przekroczyć.
Ubiegłej doby (4.01) funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 66 naruszeń granicy państwowej. Dwie grupy migrantów, aby nielegalnie przedostać się na terytorium Polski pokonały rzeki graniczne.
- Siedemnastu cudzoziemców ujawnionych w rejonie Krynek pokonało rzekę graniczną Świsłocz, a w okolicy Płaskiej trzy osoby przeszły na teren Polski przez rzekę graniczną Wołkuszankę. Interwencje związane z udaremnieniem nielegalnego przekroczenia granicy prowadzili również funkcjonariusze z Placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze, Lipsku, Szudziałowie, Narewce i Mielniku - przekazała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG.
Osoby, które próbowały nielegalnie dostać się na terytorium naszego kraju pochodziły z Konga, Angoli, Kuby, Syrii, Iranu i Afganistanu.
Od początku 2023 r. polsko – białoruską granicę usiłowali przekroczyć obywatele z 13 różnych państw.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl