Pokój i socjalizm naszą drogą. Niech żyje 1 Maja!
Przodownicy pracy z podobiznami Bieruta. Barwny tłum defilujący przed trybuną honorową. Tak Białystok – przez lata – maszerował w 1-majowym pochodzie.
Anna Dycha
Czasy te przypomina wystawa przygotowana przez Muzeum Historyczne. Główna część ekspozycji w postaci reprodukcji zdjęć, gazet i dokumentów znajduje się w bramie i na dziedzińcu budynku. Wewnątrz znalazły się pamiątki związane ze Świętem Pracy.
Niech żyje sojusz robotniczo-chłopski!
– Towarzyszki i Towarzysze – Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego żartował z trybuny przyozdobionej portretami Lenina, Bieruta i Stalina, okolicznościowym hasłem i chorągiewkami. – Jeszcze 10-15 lat temu tych kilka dni majowych nie było dniami zwykłymi. Zaczynały się świętem 1 Maja, za chwilę był 3 Maja, św. Floriana, potem Dzień Zwycięstwa. Dziś pierwsze majowe dni nazywamy majówką czy długim weekendem. Szykujemy grille, zapominając o tamtych latach.
Zastanawiał się, czy w ogóle wchodzić w ten temat. – Historia ma to do siebie, że musi być komentowana i pokazywana, choćby komuś to przeszkadzało. Cieszcie się, że w sposób refleksyjny, ale też z humorem możemy się z naszej własnej historii pośmiać.
Podczas wczorajszego wernisażu próbowano w humorystyczny sposób przypomnieć lata socjalizmu. Były goździki i burzliwe oklaski.
Przodownicy maszerują przez Białystok
Wystawa na dziedzińcu – pokazująca ewolucję jaką przeszło święto - została podzielona na dwa etapy. Zdjęcia z lat 1920-39 pokazują klasę robotniczą, która walczy o swoje prawa, głosi hasła przeciwko bezrobociu i przeciwstawia się burżuazji. Po wojnie 1 Maja nabrał innego charakteru – stał się propagandowym spektaklem, którego uczestnicy okazywali poparcie rządzącym. W przeddzień święta w zakładach odbywały się uroczyste akademie, gdzie wyróżniano przodowników pracy.
– Fotografie na wystawie ukazują barwny tłum defilujący przed trybuną honorową z transparentami i sztandarami. Znalazły się tu też dokumenty dotyczące koordynacji zabezpieczeń, meldunków z pochodów pierwszomajowych oraz imprez i akademii – mówi Justyna Hanula z Muzeum Historycznego.
Na piętrze budynku znalazły się m.in. oryginalne sztandary oraz propagandowe plakaty.
Wystawę Białystok maszeruje w pochodzie 1-majowym przygotowano ze zbiorów Muzeum Podlaskiego, Archiwum Państwowego, IPN-u oraz osób prywatnych. Można ją oglądać do 31 sierpnia.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl